Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 19°C 13°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • CarniVacCov. W Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciw COVID-19 dla zwierząt

  31-03-2021 08:57 "Jedyny na świecie preparat profilaktyczny" dla zwierząt
  CarniVacCov. W Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciw COVID-19 dla zwierząt

  W Rosji trwają szczepienia przeciw COVID-19

  Shutterstock

  - Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt - powiedział Konstantin Sawienkow, wiceszef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego o szczepionce CarniVacCov.

  W środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała o zarejestrowaniu pierwszej na świecie szczepionki przeciw COVID-19 dla zwierząt. Preparat o nazwie CarniVacCov można podawać zwierzętom futerkowym, psom i kotom.

  Szczepionka dla zwierząt opracowana została przez podlegający Rossielchoznadzorowi Centralny Ośrodek Ochrony Zdrowia Zwierząt. Na początku listopada 2020 roku ten ośrodek badawczy zapowiadał, że badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 prowadzone na zwierzętach zostaną rozszerzone także na norki. Wcześniej testom szczepionki poddawano psy i koty.

  "Jest bezpieczna i wysoce immunogenna"

  - Wyniki pozwalają nam stwierdzić, że szczepionka jest bezpieczna i wysoce immunogenna - powiedział wiceszef Rossielchoznadzoru Konstantin Sawienkow, podkreślając, że wszystkie zaszczepione zwierzęta w 100 procentach przypadków wytworzyły przeciwciała przeciwko koronawirusowi.

  Jak podaje agencja Reutera, według obecnych danych odporność utrzymuje się przez sześć miesięcy po podaniu preparatu, ale badania na ten temat trwają.

  - Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt - podkreślił Sawienkow.

  Masowa produkcja szczepionki może ruszyć w kwietniu bieżącego roku. W Rosji odnotowano dotąd dwa przypadki zakażenia zwierząt koronawirusem.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...