Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 6°C 8°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • CarniVacCov. W Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciw COVID-19 dla zwierząt

  31-03-2021 08:57 "Jedyny na świecie preparat profilaktyczny" dla zwierząt

  W Rosji trwają szczepienia przeciw COVID-19

  Shutterstock

  - Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt - powiedział Konstantin Sawienkow, wiceszef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego o szczepionce CarniVacCov.

  W środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała o zarejestrowaniu pierwszej na świecie szczepionki przeciw COVID-19 dla zwierząt. Preparat o nazwie CarniVacCov można podawać zwierzętom futerkowym, psom i kotom.

  Szczepionka dla zwierząt opracowana została przez podlegający Rossielchoznadzorowi Centralny Ośrodek Ochrony Zdrowia Zwierząt. Na początku listopada 2020 roku ten ośrodek badawczy zapowiadał, że badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 prowadzone na zwierzętach zostaną rozszerzone także na norki. Wcześniej testom szczepionki poddawano psy i koty.

  "Jest bezpieczna i wysoce immunogenna"

  - Wyniki pozwalają nam stwierdzić, że szczepionka jest bezpieczna i wysoce immunogenna - powiedział wiceszef Rossielchoznadzoru Konstantin Sawienkow, podkreślając, że wszystkie zaszczepione zwierzęta w 100 procentach przypadków wytworzyły przeciwciała przeciwko koronawirusowi.

  Jak podaje agencja Reutera, według obecnych danych odporność utrzymuje się przez sześć miesięcy po podaniu preparatu, ale badania na ten temat trwają.

  - Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt - podkreślił Sawienkow.

  Masowa produkcja szczepionki może ruszyć w kwietniu bieżącego roku. W Rosji odnotowano dotąd dwa przypadki zakażenia zwierząt koronawirusem.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...