Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 18°C 11°C Deszcz
zwiń
Informacje
 • Syreny zawyły, nastąpiła natychmiastowa ewakuacja. Seria podmorskich trzęsień ziemi w Nowej Zelandii

  05-03-2021 08:27 Najsilniejsze miało magnitudę 8,1

  Seria podmorskich trzęsień ziemi nawiedziła północno-wschodnią część Nowej Zelandii. Wydano ostrzeżenie przed tsunami, co zmusiło mieszkańców Wyspy Północnej do ewakuacji na wyżej położone tereny.

  Trzecie i najsilniejsze trzęsienie ziemi, o magnitudzie 8,1, nawiedziło w czwartek niezamieszkaną grupę wysp wulkanicznych Kermadec. Stało się to krótko po wstrząsie o magnitudzie 7,4 w tym samym regionie. Wcześniej duże trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 uderzyło region położony na wschód od Wyspy Północnej.

  Służby apelowały, by mieszkańcy trzymali się z dala od plaż, ponieważ mogło być tam niebezpiecznie. Ostrzegano, że w wyniku trzęsienia ziemi fale mogą sięgnąć trzech metrów.

  Zawyły syreny ostrzegawcze

  Mieszkańcy nadmorskich obszarów, takich jak Northland i Zatoka Ofitości, uciekali z nadmorskich miasteczek po tym, jak uruchomiły się syreny ostrzegawcze przed tsunami. Ostrzeżenia wysyłano też za pośrednictwem wiadomości SMS.

  - Wszyscy, wraz ze zwierzętami, są na wzgórzach - powiedziała Linda Tatare, mieszkanka zatoki Anaura w rozmowie z agencją informacyjną Reutera. - Jesteśmy bezpieczni, wszyscy możemy stąd zobaczyć nasze domy - mówiła.

  Po kilku godzinach obniżono poziom alarmu przed tsunami, a to pozwoliło mieszkańcom wrócić do siebie.

  "Nowa Zelandia ma pecha"

  - Trudno jest nie mieć wrażenia, że nasz kraj ma pecha, kiedy w ciągu jednego dnia ma do czynienia z trzęsieniem ziemi, zagrożeniem tsunami i pandemią - powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

  Władze nie odnotowały żadnych ofiar i poważnych szkód.

  Wstrząsy wtórne

  W serwisie internetowym GeoNet odczucie wstrząsów zgłosiło 60 tysięcy osób. 282 osoby określiły je jako "silne", a 75 jako "ekstremalne". Odnotowywano wstrząsy wtórne.

  Seria trzęsień ziemi spowodowana była ruchami tektonicznymi na granicy płyt australijskiej i pacyficznej. To część tak zwanego pacyficznego pierścienia ognia, na którym znajduje się Nowa Zelandia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....