Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 27°C 12°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Idzie "solidny mróz, intensywne opady śniegu, zawieje". "Możemy obudzić się zasypani"

  06-02-2021 12:10 Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce
  "Możemy obudzić się zasypani w wielu miejscach" TVN24

  - Niedaleka przyszłość to potężna zima, intensywne opady śniegu solidny mróz, zawieje śnieżne – mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Do Polski zmierza śnieżyca z opadami rzędu nawet kilkudziesięciu centymetrów. Po niej ściśnie nawet 25-stopniowy mróz.

  Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Morza Grenlandzkiego, tylko na południu kraju zaznacza się strefa frontu atmosferycznego. Napływa do nas mroźne i suche powietrze arktyczne z północnego wschodu.

  Noc ze zróżnicowaną temperaturą

  W nocy z piątku na sobotę najzimniej było w Suwałkach, gdzie zanotowano -17,8 stopnia Celsjusza, przy gruncie było natomiast -28 st. C. Temperatura tej nocy była jednak zróżnicowana, bo na południowym zachodzie kraju zdarzyły się miejsca, gdzie termometry wskazywały wartości nieco powyżej zera. W Legnicy nad ranem zmierzono 1,2 st. C.

  W najcieplejszej chwili dnia także na Dolnym Śląsku ma być najcieplej. Dla Wrocławia prognozowana jest temperatura maksymalna na poziomie 1 st. C. Z kolei w najchłodniejszych Suwałkach nie wzrośnie powyżej -10 st. C.

  "Możemy obudzić się zasypani w wielu miejscach"

  Za dnia w południowych regionach naszego kraju można spodziewać się opadów śniegu, ale jak przyznał w programie "Wstajesz i weekend" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, to "tylko preludium" do tego, co czeka nas "w kolejnych godzinach i dniach, a mowa głównie o nocy z niedzieli na poniedziałek oraz o poniedziałku". - Wtedy w Polsce będzie śnieżyca – zapowiedział Wasilewski.

  W sobotę o poranku śnieg padał za południową granicą Polski. Sypie również w Niemczech, gdzie opadów jest zdecydowanie więcej i będzie ich przybywać. I to na nie powinniśmy  w tym momencie zwracać największą uwagę, bo przesuwają się one w kierunku wschodnim. - To jest początek tej śnieżycy, takie pierwsze jej ramię wyciągnięte w naszą stronę – opisywał prezenter.

  - Spodziewamy się, że już w niedzielę będzie śnieżyć, a w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek ta strefa opadów obejmie większą część Polski. Cały wschód, całe południe i centrum – wyliczał Wasilewski. Jak kontynuował, "w poniedziałek rano możemy obudzić się zasypani w wielu miejscach, bo może spaść 20 centymetrów śniegu, a na wschodzie i pogórzu jeszcze więcej".

  Możliwe -25 stopni

  Jeszcze dziś w większości Polski można liczyć na chwile ze słońcem, ale jak podkreślał prezenter tvnmeteo.pl, "niedaleka przyszłość to potężna zima, intensywne opady śniegu, solidny mróz, zawieje śnieżne".

  Po niedzielnej i poniedziałkowej śnieżycy, w połowie następnego tygodnia, temperatura ma spadać nawet do -25 st. C. Tak będzie nocami, w dzień przewidywany jest mróz do kilkunastu stopni. Przed silnym mrozem ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....