Informacje
 • Wywoływanie deszczu falami dźwiękowymi. Eksperyment chińskich naukowców

  04-02-2021 21:45 Walka z suszą

  Fale dźwiękowe mogą zwiększać opady deszczu

  Shutterstock

  Fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości mogą łagodzić susze - twierdzą chińscy naukowcy. W czasie badań na Wyżynie Tybetańskiej wielki głośnik skierowany w niebo zwiększył opady deszczu o 17 procent - przekazał w czwartek dziennik "South China Morning Post".

  Mechanizm wpływu dźwięku na chmury nie jest dokładnie znany, ale badacze z zespołu kierowanego przez Wang Guangqiana z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie przypuszczają, że fale akustyczne mogą przyczyniać się do zbijania cząstek wody w większe krople.

  - Metoda dźwiękowa, w przeciwieństwie do innych znanych sposobów wywoływania deszczu, nie wytwarza zanieczyszczeń, nie wymaga użycia samolotów ani rakiet i daje możliwość zdalnego sterowania przy niskich kosztach - twierdzi Wang.

  Eksperyment w Tybecie

  Do eksperymentu przeprowadzonego w ubiegłym roku na Wyżynie Tybetańskiej wykorzystano napędzane ropą urządzenie z głośnikiem. Emitował on w stronę chmur dźwięk o częstotliwości 50 herców, a więc w okolicy dolnego progu słyszalności dla człowieka, za to o głośności nawet 160 decybeli - zbliżonej do silnika odrzutowego.

  W promieniu 500 metrów od urządzenia badacze zaobserwowali wzrost opadów o 11-17 procent, w porównaniu z obszarem poza zasięgiem głośnika. Ponadto radary wykryły znacznie więcej kropel formujących się tam, gdzie dotarła fala dźwiękowa.

  Potrzeba więcej danych

  W środowisku naukowym pojawiają się jednak głosy sceptycyzmu. Jeden z badaczy z Instytutu Fizyki Atmosferycznej Chińskiej Akademii Nauk powiedział w rozmowie z gazetą "South China Morning Post", zastrzegając anonimowość, że eksperyment Wanga musi zostać wielokrotnie powtórzony, aby zgromadzić więcej danych.

  Opady od dawna wiązano z dźwiękiem, a w wielu cywilizacjach wierzono, że deszcz mogą sprowadzić specjalne tańce. Zdaniem cytowanego przez "South China Morning Post" badacza z Chińskiej Akademii Nauk nie ma jednak naukowych teorii, które by to tłumaczyły. - Temat pozostaje bardziej mitem niż nauką - powiedział naukowiec.

  Eksperyment Wanga wpisuje się w plany chińskich władz, które zapowiadały podniesienie możliwości wpływania na warunki pogodowe. Zgodnie z tym planem do 2035 roku zdolności do sztucznej modyfikacji pogody mają osiągnąć "zaawansowany poziom światowy". Mają być używane głównie do rewitalizacji regionów wiejskich, odbudowy ekosystemów i ograniczania strat powodowanych katastrofami naturalnymi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...