Informacje
 • Sonda Chang'e-5 zebrała mniej księżycowego materiału niż planowano

  18-01-2021 20:20 Chiny i tak chcą rozpocząć międzynarodową współpracę
  Powierzchnia Księżyca przed i po uderzeniu lądownika NASA/Goddard/Arizona State University

  Chińska sonda Chang'e-5 zebrała mniej skał księżycowych, niż zakładały plany Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA). Chociaż waga próbek nie jest zgodna z oczekiwaniami, zapewniono, że Chiny wraz z międzynarodowym zespołem naukowców, nadal zamierzają je zbadać.

  Chiny stały się trzecim krajem, który kiedykolwiek pobrał z Księżyca próbki skał. Niestety okazało się, że ich bezzałogowa sonda Chang'e-5, nazwana na cześć mitycznej bogini księżyca, dostarczyła jedynie 1,7 kilograma materiału. To około 2 kg mniej niż zaplanowano.

  12 zamiast 22

  Jak wspomniał Pei Zhaoyu, rzecznik prasowy misji, na podstawie danych z poprzednich misji oszacowano, że skały księżycowe mają gęstość 1,6 grama na milimetr sześcienny. Na tej podstawie sonda przestała pobierać próbki po zaledwie 12 godzinach, jakby cel został osiągnięty.

  - Jednak na podstawie testów okazało się, że rzeczywista gęstość może nie być tak wysoka – powiedział Pei. - Początkowo planowaliśmy poświęcić 22 godziny na zebranie próbek z powierzchni, ale w rzeczywistości sonda przestała pracować po 12 godzinach – dodał. Wspomniał także, że skały wciąż znajdują się na etapie wstępnej obróbki.

  Mimo tego niepowodzenia Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) jest nadal otwarta na współpracę z międzynarodowymi partnerami, takimi jak Stany Zjednoczone. Choć amerykańskie przepisy ograniczają NASA możliwość kooperacji z Chinami, Pei zapewnił, że wspólne zbadanie próbek jest możliwe na drodze porozumienia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...