Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 12°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • W Ugandzie i Namibii znaleziono dwie wyjątkowo niskie żyrafy

  08-01-2021 19:53 Wiadomo, że to dorosłe osobniki
  Żyrafy to największe ssaki lądowe Visualhunt (CC0 1.0), TVN Meteo

  Przed kilkoma laty w Ugandzie i Namibii znaleziono dwie dorosłe żyrafy, które nie były większe niż młodociane osobniki. Informację o odkryciu podano pod koniec grudnia 2020 roku. Jak zauważyli eksperci pracujący w organizacji Giraffe Conservation Foundation, by stwierdzić, co jest przyczyną niskiego wzrostu u obu żyraf, konieczne są badania genetyczne.

  Im wyższa żyrafa, tym wyższych gałęzi może sięgnąć, by pozyskać pokarm. Najczęściej dorosłe osobniki mogą sięgać od 4,5 do 6 metrów. Jednak jak ujawnili badacze z organizacji Giraffe Conservation Foundation pod koniec grudnia w czasopiśmie naukowym "British Medical Journal", niektóre z osobników mogą być o wiele niższe.

  Z danych organizacji wynika, że w 2018 roku w Namibii odkryto dorosłą żyrafę o wysokości 2,6 metra.

  - Wyglądała jak bardzo młoda żyrafa. Wszyscy byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy ją zobaczyliśmy - skomentował w piątek 8 stycznia Julian Fennessy, współzałożyciel Giraffe Conservation Foundation.

  Okazuje się, że trzy lata wcześniej w ugandyjskim parku dzikiej przyrody dostrzeżono jeszcze jednego osobnika, który miał dość niską wysokość, jak na dorosłą żyrafę - 2,8 m.

  Długa szyja, krótkie nogi

  W obu przypadkach żyrafy miały standardowo długie szyje. Niższe ze zwierząt miały jednak nienaturalnie krótkie i grube nogi. Stwierdzona u nich dysplazja układu szkieletowego (a więc grupa chorób o podłożu genetycznym, która charakteryzuje się nieprawidłowym wzrostem oraz budową kości i chrząstek) dotyka ludzi i zwierzęta domowe, jednak bardzo rzadko można zaobserwować ją u dzikich zwierząt.

  - Niestety, by stwierdzić, dlaczego żyrafa ma tak niewielkie rozmiary, konieczne byłoby wykonanie badań genetycznych. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że to karłowaty osobnik - opowiadał Fennessy.

  Organizacja sporządziła nagranie, na którym widać dorosłą żyrafę normalnego wzrostu, a także dużo niższego osobnika.

  Zdaniem Fennessya niższe żyrafy mają dużo trudności w zdobywaniu pokarmu i najprawdopodobniej jest fizycznie niemożliwe, by mogły rozmnażać się ze zdrowymi żyrafami.

  Gatunek cierpi

  Przez ostatnie 30 lat liczba najwyższych ssaków świata spadła o około 40 procent. Szacuje się, że obecnie żyje ich około 111 tysięcy. Wszystkie gatunki uważa się za "narażone na wyginięcie".

  - Te zwierzęta są w niebezpieczeństwie. Nazywamy to cichym wymieraniem - powiedział Fennessy i dodał, że przyczyną malejących populacji mogą być utrata i fragmentacja siedlisk, rosnąca populacja ludzi, większe zagospodarowywanie terenu gruntami rolnymi, kłusownictwo i zmiany klimatu.

  Powiedział jednak, że widać, iż podjęte w ubiegłych latach wysiłki na rzecz ochrony żyraf dają rezultaty.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....