Informacje
 • Zatrzęsła się ziemia, zawyły syreny. System powstał po kataklizmie, który zrujnował stolicę

  05-01-2021 14:43 Trzęsienie miało magnitudę 4,5

  Trzęsienie ziemi, do którego doszło kilka dni temu w Meksyku, było odczuwalne w wielu miastach. Obyło się bez ofiar i poważnych zniszczeń, natomiast była to okazja do przetestowania systemu alarmowego, stworzonego w tym kraju po kataklizmie z 1985 roku.

  Działający od 1989 roku specjalny system ostrzegania przed wstrząsami sejsmicznymi został uruchomiony w niedzielę, gdy w okolicy miasta Mazatan doszło do umiarkowanie silnego trzęsienia ziemi. Alarm zadziałał także w związku z wstrząsami wtórnymi w poniedziałek.

  4,5 w skali Richtera

  Trzęsienie ziemi miało magnitudę 4,5, a jego epicentrum znajdowało się na głębokości 23 kilometrów.

  Zjawisko nie niosło zagrożenia dla życia ludzkiego i nie miało siły powodującej znaczne zniszczenia, drgania były jednak odczuwalne w wielu miastach, w tym w położonej o prawie 50 kilometrów od epicentrum Tapachuli oraz w stolicy kraju, mieście Meksyk.

  Dzięki systemowi alarmowemu sygnał o zagrożeniu szybko dotarł do mieszkańców potencjalnie zagrożonych miejsc – ocenili eksperci.

  Nauczeni doświadczeniem 1985 roku

  System ten, na który wyłożono znaczne środki, powstał po doświadczeniach ogromnego trzęsienia ziemi z 1985 roku. Obejmuje między innymi elementy wczesnego ostrzegania oraz regularnie przeprowadzane ćwiczenia ewakuacyjne.

  19 września 1985 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,1 stopnia nawiedziło miasto Meksyk. Według danych rządowych 250 tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Oficjalny bilans zabitych to 10 153 osoby, ale według nieoficjalnych szacunków liczba ofiar śmiertelnych mogła przekroczyć 40 tysięcy.

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...