Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Teraz potrzebna jest druga fala pomocy: materiały budowlane, łóżka, domy mobilne"

  02-01-2021 12:47 Relacja Polki z Chorwacji
  Pomoc dotarła do Chorwacji TVN24

  - Ten wstrząs był straszny i mocny, był dla nas ogromnym przeżyciem - opowiadała w sobotę na antenie TVN24 Natalia Dunaj, Polka mieszkająca 50 kilometrów od epicentrum trzęsienia ziemi, które we wtorek nawiedziło Chorwację. W tym czasie Polka była w pracy, w przedszkolu. - Nie mogłam myśleć tylko o sobie i swojej rodzinie, pójść do domu, miałam na głowie dzieci, które spały, które trzeba było ewakuować - opowiadała.

  We wtorek doszło do silnego trzęsienia ziemi w Chorwacji. Do rejonu najbardziej dotkniętego zniszczeniami dotarło polskie wojsko, które ma pomagać w usuwaniu jego skutków. Jak wygląda sytuacja kilka dni po tragedii, w której zginęło siedem osób, a 26 zostało rannych?

  - Znajduję się 50 kilometrów od epicentrum. Ziemia już się trochę uspokaja, chociaż są jeszcze wstrząsy wtórne, ale już nieco słabsze od piątku. Bardzo dużo krajów europejskich włączyło się w pomoc - mówiła na antenie TVN24 Natalia Dunaj, Polka mieszkająca w Chorwacji.

  Podkreśliła, że teraz jest potrzebna "druga fala" pomocy - dla tych, którzy w wyniku trzęsienia ziemi stracili dach nad głową: materiały budowlane, łóżka, domki kempingowe, domy mobilne.

  Trzęsienie ziemi "było straszne i mocne"

  Jak wspomina dzień, kiedy zatrzęsła się ziemia?

  - Trochę byliśmy przygotowani, bo w marcu było trzęsienie ziemi - podkreśliła w rozmowie z TVN24. Opowiadała, że od tego czasu przez dziewięć miesięcy doświadczali licznych mniejszych wstrząsów. - To już nie była duża nowość dla nas, chociaż ten wstrząs był straszny i mocny, był dla nas ogromnym przeżyciem - dodała.

  Kiedy doszło do trzęsienia ziemi, Polka była w pracy, w przedszkolu. - Nie mogłam myśleć tylko o sobie i swojej rodzinie, pójść do domu, miałam na głowie dzieci, które spały, które trzeba było ewakuować - opowiadała.

  Silne trzęsienie ziemi

  Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Chorwację we wtorek po południu, miało magnitudę 6,4 - wynika z danych niemieckiego ośrodka GFZ (GFZ Helmholtz Centre Potsdam). Ognisko wstrząsów znalazło się na głębokości 10 kilometrów. Wstrząs wystąpił w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tysięcy mieszkańców miasta Petrinja, 47 km na południe od Zagrzebia, gdzie przestraszeni ludzie wybiegali na ulice. W wyniku trzęsienia zginęło siedem osób, a 26 zostało rannych. Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami.

  Jak przekazał słowacki Instytut Nauk o Ziemi, odnotowano je w Bratysławie i jej okolicach, a także w miejscowościach na zachodzie i południu kraju. Przedstawiciel Instytutu Kristian Csicsay powiedział agencji TASR o 50 zgłoszeniach ze stolicy Słowacji oraz Nitry, Trnawy, Trenczyna, Komarna i Nowych Zamków. Większość z nich dotyczy mieszkańców wyższych pięter budynków.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...