Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Miasto jest zniszczone, nie można w nim mieszkać". Trzęsienie ziemi w Chorwacji

  29-12-2020 16:24 Są ofiary śmiertelne
  Pomoc dotarła do Chorwacji TVN24

  Co najmniej siedem osób zginęło w trzęsieniu ziemi w chorwackim mieście Petrinja. 26 osób zostało rannych. - Miasto jest zniszczone, nie można w nim mieszkać - mówił burmistrz Darinko Dumbović. Wstrząsy miały magnitudę 6,4, były odczuwalne w wielu europejskich krajach.

  W wyniku wtorkowego trzęsienia ziemi w Chorwacji zginęło siedem osób. Najbardziej ucierpiało miasto Petrinja w żupanii sisacko-moslawińskiej w środkowej części kraju.

  "Choć przeczesywanie ruin wciąż trwa, to z przykrością musimy już poinformować o zgonach: dziewczynki w Petrinji i pięciu mężczyzn w Majske Poljane. Co najmniej sześć osób zostało ciężko rannych, a 20 to lżej poszkodowani. Myślimy o rodzinach ofiar i rannych" - napisały miejscowe służby medyczne na Twitterze.

  Zginął organista

  Siódmą ofiarą śmiertelną jest organista z kościoła św. Mikołaja w Żażinie, który niemal kompletnie zawalił się w rezultacie wtorkowego wstrząsu podziemnego. Obiekt został częściowo uszkodzony w poniedziałek podczas pierwszego trzęsienia w tym rejonie, które nie pociągnęło za sobą ofiar śmiertelnych.

  Miejscowe służby ratownicze twierdzą, że w czasie wtorkowego trzęsienia w kościele przebywało kilka osób, które sprzątały świątynię po wstrząsach z poprzedniego dnia. Wcześniej na drzwiach budynku powieszono informację o zakazie wstępu do środka z powodu grożącego tam niebezpieczeństwa, związanego z uszkodzeniami konstrukcji.

  - Mężczyzna nie miał szans, gdy runęły strop i dzwonnica - mówił jeden ze strażaków o zabitym organiście - Pozostałym udało się uciec, jedna osoba została ranna w nogę, zabrano ją do szpitala, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - dodał.

  >>> CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

  "Miasto jest zniszczone, nie można w nim mieszkać"

  - To jest jak Hiroszima, nie ma połowy miasta - relacjonował w wypowiedzi dla dziennika "24sata" burmistrz miasta Darinko Dumbović. - Miasto jest zniszczone, nie można w nim mieszkać - opisywał Dumbović.

  Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Chorwację po południu, miało magnitudę 6,4 - wynika z danych niemieckiego ośrodka GFZ (GFZ Helmholtz Centre Potsdam), a ognisko wstrząsów znalazło się na głębokości 10 kilometrów.

  Wstrząs wystąpił w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja, 47 km na południe od Zagrzebia, gdzie przestraszeni ludzie wybiegali na ulice.

   

  "Wiem, że to tragedia"

  Publikowane w mediach społecznościowych materiały wideo z Petrinji pokazują znaczne zniszczenia, w tym zawalone dachy budynków, zniszczone samochody, przerażonych i zrozpaczonych ludzi. Według lokalnych władz zniszczona jest duża część centrum miasta. Na filmach widać m.in. ratowników wyciągających spod gruzów okaleczonych, ale żywych ludzi.

  - Odbudujemy wszystko. Na razie będziemy musieli znaleźć alternatywne zakwaterowanie, bowiem część mieszkańców miasta będziemy musieli usunąć stąd ze względu na niebezpieczeństwo. Wiem, że to tragedia - przekazał chorwacki premier.

  Wyraźnie poruszony tragedią był prezydent Zoran Milanović. - To okropne - powiedział. - Stracone jest życie jednego dziecka. W zeszłym roku silne trzęsienie ziemi miało miejsce w Durres w Albanii, mam nadzieję, że tu nie będzie tak wielu zabitych. Ale jedno życie to już dużo - mówił szef państwa i także zapewnił o państwowej pomocy przy odbudowywaniu miasta.

   

   

  Wyrazy współczucia i wsparcie

  Wyrazy współczucia wyrazili szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. "Uważnie śledzimy sytuację po niszczycielskim trzęsieniu ziemi. Nasze myśli kierują się w stronę rannych i pracowników pierwszej linii. W tym trudnym czasie Unia Europejska oferuje pełne wsparcie i pomoc mieszkańcom Chorwacji i premierowi Plenkoviciowi" - napisał Michel na Twitterze.

  Pomoc obiecali także premier i prezydent Słowenii - Janez Jansza i Borut Pahor. W ich kraju w związku z trzęsieniem zapobiegawczo wstrzymano prace elektrowni atomowej w Krszku na południowym wschodzie.

  - Elektrownia jest w trybie bezpiecznym bez żadnych konsekwencji dla środowiska. Wszystkie systemy działają normalnie. Przeprowadzimy systematyczne kontrole urządzeń i systemów oraz zaplanujemy powrót do eksploatacji w ciągu 24 godzin - poinformował dyrektor elektrowni Stane Rozman.

  Wstrząsy w kilkunastu krajach

   

  Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami.

  Jak przekazał słowacki Instytut Nauk o Ziemi, odnotowano je w Bratysławie i jej okolicach, a także w miejscowościach na zachodzie i południu kraju. Przedstawiciel Instytutu Kristian Csicsay powiedział agencji TASR o 50 zgłoszeniach wstrząsów ze stolicy Słowacji oraz Nitry, Trnawy, Trenczyna, Komarna i Nowych Zamków. Większość z nich dotyczy mieszkańców wyższych pięter budynków.

  Według strażaków z regionu Bratysławy nie odebrano zgłoszeń o szkodach. Z centrum zarządzania służb ratunkowych poinformowano tylko o większej niż zazwyczaj liczbie telefonów od mieszkańców. Także służby policyjne w sieci społecznościowej podają, że nie ma informacji o konsekwencjach wstrząsów.

  Według danych USGS wstrząsy były odczuwalne również na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Czechach, Rumunii, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy, po Neapol na południu.

  >>> NAGRANIA MOMENTU TRZĘSIENIA Z KONFERENCJI BURMISTRZA CHORWACKIEGO MIASTA I OBRAZ SŁOWEŃSKIEGO PARLAMENTU

  Drugie w tym tygodniu

  W poniedziałek, w tym samym miejscu Chorwacji również doszło do trzęsienia - miało magnitudę 5,2.

  Do jednego z poważniejszych trzęsień doszło w marcu. Pojawiło się w Zagrzebiu i miało magnitudę 5,3. Zginęła jedna osoba, a 27 osób zostało rannych.

  Wtorkowy wstrząs jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych w historii kraju. W 1880 r. Zagrzeb nawiedziło trzęsienie o podobnej magnitudzie, nazwane "wielkim wstrząsem".


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...