Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Mroźna noc na Podhalu. W Zakopanem termometry pokazały -12 stopni

  02-12-2020 08:46 Co szykuje pogoda?
  Mroźna noc w Zakopanem TVN24

  Noc z wtorku na środę była mroźna w południowych regionach kraju. Temperatura w Zakopanem spadła do -12 stopni Celsjusza. Jak mówił Andrzej Gąsienica-Józkowy, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z obserwatorium na Kasprowym Wierchu, w prognozach na kolejne dni widać ocieplenie, ale pojawi się wiatr halny.

  Według komunikatów synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w nocy miejscami w kotlinach temperatura mogła sięgnąć nawet -16 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

  - U nas temperatura jest dosyć wysoka w porównaniu do Zakopanego. W Zakopanem mamy obecnie -12 stopni Celsjusza, na Kasprowym jest -6 stopni - opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" około godziny 7 Andrzej Gąsienica-Józkowy, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z obserwatorium na Kasprowym Wierchu.

  Halny w prognozach

  Jak dodał ekspert, nad niskimi Tatrami można zaobserwować tworzący się wał fenowy - zwiastun nadchodącego wiatru halnego. W środę rano wiało już z prędkością 36 kilometrów na godzinę (10 metrów na sekundę). Według prognoz, wiatr będzie się systematycznie wzmagał - na czwartek w okolicach godzin popołudniowych prognozowane porywy mają osiągać do 72 km/h (20 m/s). Z kolei w piątek mogą rozpędzać się już do 100 km/h (27 m/s).

  Synoptyk wspomniał, że wraz z nadejściem halnego, temperatura zacznie wzrastać. Na Podhalu i w okolicach Nowego Targu czy Nowego Sącza termometry mają pokazywać więcej niż 0 st. C.

  - Wiatr halny powoduje właśnie takie wysokie skoki temperatury, chociaż nie są to najwyższe w historii, bo wiatr halny potrafi powodować temperaturę nawet do 20 stopni. Były takie lata, że temperatura w okresie przedświątecznym, przy halnym wietrze wzrastała do 20 stopni w Tarnowie - relacjonował.

  Gąsienica-Józkowy wspomniał także, że przy aktualnie panujących warunkach pogodowych piesze wycieczki w góry nie są wskazane.

  - Wiatr halny na grani jest odczuwalny jako zimny. Jest porywisty i te prognozy, które szczególnie na 4 grudnia, są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Także zalecam nie wychodzić powyżej schronisk. Jest to niewskazane ze względu na silny wiatr i warunki śniegowe, które powodują, że będzie bardzo ślisko, miejscami śnieg będzie się zmieniał w lód - przestrzegł.

  Białe święta na Podhalu?

  Jak powiedział synoptyk, prognozy długoterminowe wskazują, że w podgórskich rejonach Tatr, grudzień zapowiada się na ogół łagodnie. Jest jednak za wcześnie, by pytać, czy święta będą białe.

  - Możemy się spodziewać tak daleko patrząc tych świąt może ze śniegiem, dzisiaj to tak wygląda, ale za parę dni to może się zupełnie zmienić - podsumował i jak dodał, wszystko wyjaśni się w okolicach 20 grudnia.

  Zobacz rozmowę z synoptykiem IMGW:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...