Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 25°C 13°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Na Atlantyku burza tropikalna z nazwą wykorzystaną pierwszy raz w historii

  01-11-2020 21:43 Powstał kolejny żywioł

  Na Oceanie Atlantyckim utworzyła się burza tropikalna Eta. W historii nadawania nazw huraganom i burzom tropikalnym na Atlantyku w żadnym sezonie nie sięgano jeszcze po siódmą literę greckiego alfabetu. Zmierzając w stronę Nikaragui i Hondurasu żywioł może przekształcić się w huragan.

  Burza tropikalna Eta jest już 28. żywiołem, który uformował się w obecnym sezonie na burze tropikalne i huragany na Oceanie Atlantyckim. Wyrównany został więc rekord liczby tych zjawisk sprzed 15 lat.

  Przypomnijmy, że z powodu wyjątkowej aktywności burz tropikalnych i huraganów drugi raz po 2005 roku wyczerpała się przygotowana dla nich podstawowa pula 21 imion. Kolejne są więc nazywane literami greckiego alfabetu. Nazwa Eta została wykorzystana pierwszy raz w historii, bo 15 lat temu jeden z systemów pogodowych pozostał bez nazwy.

  Ostrzeżenie przed huraganem

  Według komunikatu amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC), w niedzielę o godzinie 13 czasu wschodnioamerykańskiego Eta znajdowała się w odległości 370 kilometrów na południowy zachód od stolicy Jamajki - miasta Kingston. Prędkość wiatru wynosiła 137 kilometrów na godzinę, a żywioł przesuwał w kierunku zachodnim z prędkością 24 km/h.

  We wtorek lub środę Eta ma uderzyć w Nikaraguę i Honduras. Do tego czasu może przybrać na sile i stać się huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona.

  Ostrzeżenie przed huraganem obowiązuje w Nikaragui od granicy z Hondurasem do Sandy Bay Sirpi. Natomiast rząd Hondurasu wydał ostrzeżenie przed burzą tropikalną. Obowiązuje od Puanta Patuca do granicy z Nikaraguą.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...