Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 18°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Potężny tajfun nadciąga nad Filipiny. Może być najsilniejszy od siedmiu lat

  31-10-2020 20:51 Blisko milion ewakuowanych
  Prognozowana trasa tajfunu Surigae Ventusky

  Filipiny przygotowują się na nadejście tajfunu, który może być najsilniejszym od siedmiu lat. Ewakuowanych zostało blisko milion osób. Porywy wiatru przekraczają 250 kilometrów na godzinę.

  Zbliżający się do Filipin tajfun Goni jest określany mianem supertajfunu, czyli charakteryzującego się prędkością wiatru wynoszącą co najmniej 190 kilometrów na godzinę. Odpowiada huraganowi piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Zagrożona jest największa wyspa Luzon ze stolicą kraju Manilą.

  Żywioł ma być najsilniejszym tajfunem od 2013 roku, kiedy to w archipelag uderzył tajfun Haiyan i pochłonął ponad 6,3 tysiąca ofiar śmiertelnych.

  Ponad 250 kilometrów na godzinę

  Jak podała Filipińska Administracja Atmosferyczna, Geofizyczna i Astronomiczna (PAGSA), w niedzielę o godzinie 1 czasu lokalnego (czyli w sobotę o godz. 18 w Polsce) centrum tajfunu znajdowało się w odległości 110 kilometrów na północny wschód od gminy Virac na wyspie Catanduanes. Prędkość wiatru dochodziła do 215 km/h, natomiast porywy do 265 km/h. Żywioł porusza się z prędkością 25 km/h w kierunku zachodnim.

  Spodziewane są również intensywne opady deszczu. Istnieje zagrożenie powodziami i osuwiskami ziemi.

  Masowe ewakuacje

  W prowincji Albay w południowo-wschodniej części wyspy Luzon ewakuowano 794 tysiące mieszkańców.  Władze zamknęły porty i zabroniły rybakom wypływania w morze. Linie lotnicze odwołały dziesiątki lotów.

  Jak powiedział lokalnemu radiu DZBB burmistrz 70-tysięcznego miasta Infanta, leżącego w prowincji Quezon, 140 kilometrów od stołecznej Manili, w terenie rozmieszczono już zapasy najpotrzebniejszych produktów, ciężkie maszyny przeznaczone do odgruzowywania oraz maski i odzież ochronną.

  Dodatkowym wyzwaniem jest konieczność zachowania dystansu społecznego w centrach ewakuacyjnych, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Filipiny, z ponad 380 tysiącami potwierdzonych dotąd zakażeń, zajmują drugie pod tym względem miejsce w regionie, po Indonezji.

  W ubiegłym tygodniu tajfun Molave zabił 22 osoby w prowincjach na południe od Manili. Większość z nich utonęła. Leżący w Azji Południowo-Wschodniej archipelag co roku mierzy się z około 20 tajfunami.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....