Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 25°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Ofiary śmiertelne po przejściu huraganu Zeta

  29-10-2020 21:52 Dotknął kilka stanów USA

  Co najmniej trzy osoby zginęły wskutek przejścia huraganu Zeta przez Stany Zjednoczone. Zdaniem burmistrza jednej z miejscowości w Luizjanie, straty mogą być największe od huraganu Katrina z 2005 roku.

  Huragan Zeta po tym, jak uderzył w półwysep Jukatan nad Zatoką Meksykańską, w środę dotarł do południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Klasyfikowany jako huragan drugiej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona przeszedł przez Luizjanę, Missisipi, Georgię oraz Karolinę Południową i Północną.

  Zginęły co najmniej trzy osoby. Jedną ofiarą jest mieszkaniec Nowego Orleanu porażony prądem z powalonej linii energetycznej. Pozostałe dwie poniosły śmierć w Missisipi i Georgii po tym, jak upadły na nie powalone drzewa.

  Ponad dwa miliony ludzi bez prądu

  Jak poinformował gubernator Luizjany John Bel Edwards, wiatr powalił setki drzew i spowodował "strukturalne zniszczenia". Prędkość wiatru dochodziła do 175 kilometrów na godzinę. Prądu zostało pozbawionych zostało 2,4 miliona ludzi od Luzijany do Karoliny Północnej.

  Żywiołowi towarzyszyły intensywne opady deszczu. Zalany został garaż podziemny budynku jednego z hoteli i kasyna w Missisipi.

  Według burmistrza miejscowości Waveland w Mississippi nieopodal Nowego Orleanu, zniszczenia wywołane huraganem okażą się prawdopodobnie największe od czasu uderzenia huraganu Katrina w 2005 roku, który wywołał katastrofalne szkody w całym regionie.

  Rekordowy huragan

  Huragan Zeta był już piątym w tym sezonie, który nawiedził wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, a także 11., który dotarł do wybrzeży Ameryki. W obu przypadkach są to rekordowe liczby. Był także już 27. nazwanym system pogodowym w obecnym sezonie na huragany na Oceanie Atlantyckim. Zabrakło więc tylko jednego żywiołu, aby wyrównać rekord z 2005 roku, a do końca sezonu został jeszcze miesiąc.

  Najsilniejszy huragan, który uderzył tego roku w wybrzeże Luizjany, Laura, spowodował śmierć 27 osób.

  W tej chwili, jak podaje amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów, Zeta klasyfikowana jest jako cyklon posttropikalny.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...