Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 8°C 0°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Dwunastolatek odkrył szkielet dinozaura liczący 69 milionów lat

  16-10-2020 14:42 W prowincji Alberta
  Jak wyginęły dinozaury Wikipedia/Pixabay/USGS/NASA

  Dwunastoletni chłopiec w prowincji Alberta w Kanadzie znalazł szkielet dinozaura liczący 69 milionów lat. - Dosłownie odebrało mi mowę - opowiadał Nathan Hrushkin, młody odkrywca. Zdaniem naukowców, odkrycie "wypełnia lukę w naszej wiedzy o ewolucji dinozaurów".

  Młody paleontolog-amator wędrował w lipcu wraz z Dionem, jego ojcem, po rezerwacie przyrody w prowincji Alberta w Kanadzie. To obszar bogaty w skamieniałości. Przemierzając szlak zauważył wystające ze skały kości.

  "Byłem w szoku"

  - Dosłownie odebrało mi mowę - opowiadał Nathan Hrushkin, dwunastoletni odkrywca. - Byłem w takim szoku, że znalazłem dinozaura - dodał.

  Dwunastolatek interesuje się dinozaurami od szóstego roku życia. Często wędruje z ojcem po rezerwatach przyrody. Park Canadian Badlands, gdzie znalazł szczątki prehistorycznego stworzenia, jest domem wielu skamieniałości. Szczątki dinozaura Albertozaura (Albertosaurus) odkrył tam pod koniec XIX wieku Joseph Tyrell. Ale ta część rezerwatu, po której spacerował Nathan, nie była znana.

  "Ważne odkrycie"

  Nathan doskonale wiedział, że skamieniałości są chronione prawem, dlatego o swoim odkryciu poinformował Królewskie Muzeum Tyrrell. Przesłał im dokładne współrzędne i zdjęcie tego, co znalazł. Następnie muzeum wysłało tam zespół ekspertów, aby przeprowadzili dokładne badania i wykopaliska.

  Do tej pory paleontolodzy znaleźli w ścianie kanionu od 30 do 50 kości. Wszystkie należały do młodego Hadrozaura, który był w wieku trzech lub czterech lat.

  - Jak większość dzieciaków, Tyrannosaurus Rex był moim ulubionym dinozaurem - mówił Nathan. - Ale po moim odkryciu jest nim już zdecydowanie Hadrozaur - dodał.

  "Ten młody Hadrozaur jest bardzo ważnym odkryciem, ponieważ pochodzi z okresu, z którego niewiele wiemy o tym, jakie dinozaury lub zwierzęta żyły w Albercie. Znalezisko Nathana i Diona pomoże nam wypełnić tę wielką lukę w naszej wiedzy o ewolucji dinozaurów" - napisał w oświadczeniu kurator paleoekologii muzeum - François Therrien. Naukowcy szacują, że skamielina liczy sobie około 69 milionów lat.

  - Będzie wspaniale zobaczyć, jak po miesiącach pracy wreszcie wyciągają go z ziemi - skwitował wykopalisko Nathan.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...