Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C -2°C -15°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Wypompowywanie wody, usuwanie wiatrołomów. Ponad 5,2 tysiąca interwencji strażaków

  15-10-2020 10:18 W związku z pogodą
  Podtopienia w Polsce TVN24

  Według relacji rzecznika komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszego kapitana Krzysztofa Batorskiego, z powodu dynamicznej i groźnej pogody, która pojawiła się ostatniej doby, konieczne było ponad 5,2 tysiąca interwencji. W regionach północnych największym zagrożeniem był silny wiatr, z kolei na południu intensywne opady deszczu.

  Ostatniej doby w związku z sytuacją pogodową strażacy w całym kraju interweniowali ponad 5,2 tysiąca razy - przekazał w czwartek rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski.

  - Oczywiście sytuacja troszkę się zmieniła, ustąpiły te nawałnice, ustąpiły intensywne opady deszczu, niemniej jednak jeszcze strażacy lokalnie pracują - na przykład w miejscowości Kadłub na Opolszczyźnie strażacy zakończyli działania dzisiaj o 5 rano, a rozpoczęli wczoraj o godzinie 14 - mówił Batorski na antenie TVN24.

  Podział na dwie części

  Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że ostatniej doby strażacy w całym kraju w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem wyjeżdżali do 5259 zdarzeń.

  Najwięcej interwencji zanotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (752), wielkopolskim (706), pomorskim (677), zachodniopomorskim (646) i dolnośląskim (614).

  - Jeśli chodzi o skalę kraju to kraj nam się podzielił na dwie części i na północy mieliśmy do czynienia z bardzo silnym wiatrem. Tam strażacy usuwali wiatrołomy i udzielali pomocy mieszkańcom w zakresie uszkodzeń spowodowanych wiatrem. Na południu dotyczyło to zalewania posesji i piwnic przez wodę. Tam strażacy głównie wypompowywali tę wodę - opisał.

  Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w województwie pomorskim (pow. pucki), gdzie jedna osoba została lekko ranna w twarz po tym, jak drzewo spadło na samochód, w którym przebywała.

  Szkody na Opolszczyźnie

  Od wtorku na terenie województwa opolskiego strażacy uczestniczyli w ponad trzystu interwencjach wywołanych opadami deszczu. Jak informuje Komenda Wojewódzka PSP w Opolu, łącznie w akcjach ratowniczych uczestniczyło 2169 strażaków.

  Według danych z czwartku na godzinę szóstą, najwięcej interwencji było w powiecie nyskim (120), prudnickim (56) i głubczyckim (37). W 161 przypadkach strażacy interweniowali przy zalanych piwnicach, w 99 - zalewanych posesji. Pozostałe interwencje dotyczyły zalanych dróg, zatorów na rzekach, pompowania wody, uszkodzonych dachów (cieknąca woda), ewakuacji mieszkańców lub zwierząt, zalewanych budynków, magazynów, garaży oraz monitoringu stanu rzek i zabezpieczaniu wałów powodziowych.

  W Racławicach Śląskich, gdzie woda wyszła z koryta rzeki, strażacy pomagają ludności w obronie posesji przed zalaniem. W Kadłubie trwa pompowanie wody, która już weszła na tereny mieszkalne. Jednocześnie umacniane są pobliskie wały przeciwpowodziowe. Także w Łowkowicach, gdzie woda przesiąka przez wał, strażacy wzmacniają jego konstrukcję. W Opolu trwa pompowanie wody z Małej Panwi.

  Interwencje na Mazowszu

  Ponad 500 razy interweniowali ostatniej doby mazowieccy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem - poinformował w czwartek mł. bryg. Karol Kierzkowski z mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej interwencji było w powiecie płockim.

  280 ze wszystkich 512 wyjazdów dotyczyło lokalnych podtopień posesji, zaś 232 były związane z silnym wiatrem.

  Najczęściej strażacy interweniowali w powiecie płockim (76) i w Warszawie (45), oraz w powiatach: ciechanowskim (36), piaseczyńskim (31), sochaczewskim (28) i białobrzeskim (25).

  W czwartek pogoda wciąż może stwarzać zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru.

  Skutki ulew na Śląsku

  Minionej doby - od północy w środę do szóstej rano w czwartek - śląscy strażacy interweniowali w regionie 396 razy,  między innymi pompując wodę z podtopionych ulic i posesji. 21 razy strażacy usuwali skutki silnego wiatru.

  Utrzymujące się od kilku dni opady deszczu spowodowały wezbranie niektórych rzek w woj. śląskim oraz lokalne podtopienia - tak było na przykład w Krzyżanowicach na ziemi raciborskiej, gdzie wylał potok Biała Woda.

  Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, do czwartkowego poranka najwięcej interwencji odnotowano w okolicach Raciborza (77) i Wodzisławia Śląskiego (63), a także w Gliwicach (37), Rybniku (32) i Cieszynie (27).

  - Interwencje dotyczyły głównie pompowań wody z posesji oraz piwnic, zalewanych lokalnych dróg oraz udrażniania przepustów - poinformowało w czwartek rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

  Według danych WCZK, w 11 punktach pomiarowych poziom wód w rzekach woj. śląskiego przekraczał w czwartek rano stany alarmowe, a w dziewięciu punktach stany ostrzegawcze. Wezbrane są wody Odry, Wisły, Olzy, Brynicy, Pszczynki, Psiny i Rudy.

  W zlewni Odry stany ostrzegawcze odnotowano na dwóch wodowskazach, a alarmowe na sześciu. W zlewni Wisły było sześć stanów ostrzegawczych i pięć alarmowych, a w zlewni Warty - jeden stan ostrzegawczy.

  Wysoki poziom wody w Odrze w woj. śląskim, powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, jest obecnie w kilku punktach pomiarowych: w Chałupkach, Krzyżanowicach, Olzie i Raciborzu-Miedoni. Z danych wynika jednak, że mimo wysokich stanów wód, obecnie Racibórz nie jest zagrożony powodzią, choć woda wylała w międzywalu Odry i Kanały Ulgi, zalewając plażę i część bulwaru.

  Zobacz, gdzie jeszcze utrzymuje się wysoki poziom wody.

  Szkody w woj. kujawsko-pomorskim

  Oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Mogilnie mł. bryg. Patryk Kaczmarek poinformował, że w podmogileńskim Niestronnie obłamany konar drzew uszkodził w środę poszycie dachu na powierzchni około 10 metrów kwadratowych. Strażacy z wykorzystaniem podnośnika usunęli konar i zabezpieczyli dach plandeką.

  Parafia św. Michała Archanioła w Niestronnie na portalu społecznościowym poinformowała, że w związku z częściowym zniszczeniem dachu kościoła nad zakrystią i prezbiterium, a także z zagrożeniem budowlanym, które zaistniało świątynia została zamknięta do odwołania. Wszystkie msze święte i nabożeństwa odbędą się według ustalonego porządku, ale w kościele w Palędziu Kościelnym.

  W ciągu dwóch ostatnich dób strażacy interweniowali we wszystkich powiatach w województwie. Najwięcej zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez wichurę wpłynęło do komend PSP w Bydgoszczy – 157, Toruniu - 112, Inowrocławiu – 105 i w Świeciu – 104.

  Zobacz rozmowę z rzecznikiem PSP:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...