Informacje
 • Praca wre, kolejki się nie kończą. Problemy mobilnych punktów poboru wymazów

  15-10-2020 12:36 Duże zainteresowanie testami na koronawirusa
  Kolejki do testów na koronawirusa w Warszawie TVN24

  Mobilne punkty poboru wymazów w całym kraju działają na pełnych obrotach. Mimo to ustawiają się do nich olbrzymie kolejki pojazdów, a na wynik testu trzeba czekać kilka dni. Jak mówił doktor nauk medycznych Tomasz Anyszek, wzrost zainteresowania testami jest spowodowany rosnącą liczbą nowych przypadków zakażeń. O czym należy pamiętać przed testem, jak się do niego przygotować i co zrobić, by chociaż minimalnie usprawnić postępowanie kolejki?

  Od kilku dni wykonanie testu na obecność koronawirusa może być zlecone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowanie może być wystawione po teleporadzie lub wizycie domowej. Z informacji na stronie pacjent.gov.pl można się dowiedzieć, że pobranie takiego wymazu następuje w mobilnym punkcie pobrań. Tu jednak pojawiają się pewne problemy.

  Kolejki, kolejki

  Jak widać w punktach pobrań w większych miastach Polski, w tym w Warszawie przy ulicy Powsińskiej, do punktów ustawiają się długie kolejki samochodów. Według relacji pacjentów niektórzy czekają na wymaz kilka godzin, a podawane informacje dotyczące godzin otwarcia nie są na bieżąco aktualizowane.

  - Jest dramat, bo są źle podawane godziny. Wczoraj w Narodowym Funduszu Zdrowia powiedzieli, że jest otwarte od godziny 8, a jest od 9. Przedwczoraj byłam w Puławach, tam okazało się, że są zapisy. Jestem po operacji i mam skierowanie do sanatorium. Nie ma dla takich ludzi w ogóle żadnego pierwszeństwa. A pogoda jest jaka jest, więc przykre, że nie jest to aktualizowane - mówiła w rozmowie z reporterką TVN24 jedna z oczekujących pacjentek.

  W Warszawie przygotowano 13 mobilnych punktów pobrań wymazów. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia w województwie mazowieckim poinformowali, że godziny pracy tych miejsc mają zostać wydłużane. W stolicy przybędzie także samych punktów, do końca tygodnia przyszłego tygodnia ma być ich 19.

  "Działamy na granicy swojej wytrzymałości"

  - Są ogromne kolejki wszędzie, bardzo jest utrudniony dostęp. To nie ma znaczenia, skąd przychodzą pacjenci, każdy musi swoje niestety odczekać. Z mojej perspektywy mogę zapewnić, że my działamy na granicy swojej wytrzymałości. I wiem, że tak jest w punktach w całej Polsce - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl doktor nauk medycznych Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu do spraw medycyny laboratoryjnej spółki Diagnostyka.

  Jak dodał specjalista, z powodu ogromnego zainteresowania testami, laboratoria nie nadążają z przyjmowaniem i badaniem wymazów. Dlatego zdarza się, że oczekiwanie na wynik może trwać nawet trzy dni. Nie wszyscy pacjenci są wystarczająco cierpliwi.

  - Cały czas są nieprzyjemne uwagi, ale taka jest rzeczywistość, tak jest i inaczej nie będzie. Nastąpił wzrost zainteresowania testami, bo po pierwsze ludzie zaczynają się gorzej czuć, a po drugie dlatego, że drastycznie wzrosła liczba nowych przypadków zakażeń - mówił.

  Kilkaset w całej Polsce

  W całej Polsce dostępnych jest kilkaset mobilnych punktów pobrań wymazów. Lokalizacje wszystkich dostępne są TUTAJ.

  - W kraju działa 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. W ostatnich pięciu dniach liczba ta zwiększyła się o ponad 20 - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk. - Codziennie liczba ta rośnie wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Tylko ciągu ostatnich pięciu dni liczba punktów zwiększyła się o ponad 20. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych punktów pobrań. Na bieżąco reagujemy na pojawiające się w tym zakresie potrzeby - zaznaczyła.

  O czym pamiętać?

  By otrzymać jasny, czytelny wynik należy pamiętać o tym, by na dwie godziny przed pobraniem wymazu nie spożywać jedzenia, nie pić oraz powstrzymać się od palenia papierosów.

  - Najlepiej przyjechać do punktu po prostu po lekkim śniadaniu - powiedział Anyszek.

  Jak można usprawnić tempo pobierania wymazów? Warto mieć ze sobą wcześniej przygotowany i wypełniony formularz pobraniowy, zamiast uzupełniać go na miejscu. Oprócz tego dokumentem niezbędnym do przeprowadzenia badania jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem.

  - Apelujemy o rozsądek, jeśli stoimy w kolejce. Drive thru jest wygodną formą, ponieważ wszyscy jesteśmy w pojazdach. Ale jeśli stoimy, to pamiętajmy o podstawowych zasadach, to jest rozsądek w kolejkach, wszyscy w maseczkach i w odpowiednim dystansie do siebie - mówił Anyszek.

  Dobrą informacją jest to, że po odbiór wyników nie trzeba fatygować się już do punktu. Te są wysyłane mailowo na podany w formularzu adres lub dostępne są na tak zwanym Internetowym Koncie Pacjenta.

  Jak przypomina NFZ, przed udaniem się do punktu pobrań warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w jakich godzinach jest otwarty, bo liczba nowo otwartych punktów codziennie się zwiększa. Dzięki temu możemy uniknąć oczekiwania w kolejce na pobranie wymazu.

  - W przypadku jakichkolwiek zgłaszanych problemów, oddziały wojewódzkie NFZ podejmują natychmiastową reakcję, by w pełni zabezpieczyć dostęp do punktów pobrań, szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań - zapewniła Wądrzyk.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...