Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 22°C 15°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Zachwycająca zorza rozświetliła niebo w Finlandii

  27-09-2020 10:26 Była widoczna w miejscowości Rovaniemi
  Nagranie nowego rodzaju zorzy polarnej ze stycznia 2016 roku Graeme Whipps

  Malownicza zorza polarna pojawiła się w Finlandii, na południe od północnego koła podbiegunowego. Niebo mieniło się niezliczoną ilością kolorów - od zieleni aż po róż, fiolet i biel.

  Mieszkańcy oraz turyści mogli w nocy z piątku na sobotę podziwiać w mieście Rovaniemi w Laponii spektakl mieniących się świateł - zorzę polarną. Zjawisko świetlne rozpoczęło swój taniec około 22.30 (23.30 polskiego czasu) i trwało kilka godzin. Niebo mieniło się niezliczoną ilością kolorów - od zieleni aż po róż, fiolet i biel.

  Koniec września to zwykle dobry czas na obserwacje zorzy polarnej, która powstaje w wyniku przedostawania się naładowanych cząstek ze Słońca do ziemskiej atmosfery.

  Jak powstaje zorza?

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny i wpadając na naszą planetę. Dzięki temu w podbiegunowych szerokościach geograficznych, czyli w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, na wysokości około 100 kilometrów nad powierzchnią planety, wzbudzane są atomy w naszej atmosferze i powstają światła zorzy. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

  Zasięg jej występowania zależy od siły rozbłysku na Słońcu - im jest silniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zorze pojawią się bliżej równika, czyli na półkuli północnej - dalej na południe.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...