Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Ulewny deszcz i burze. Obowiązują alarmy drugiego stopnia

  27-09-2020 10:43 Sprawdź, gdzie pogoda będzie groźna
  Pogoda na czwartek 24.12 tvnmeteo.pl

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami. Lokalnie może spaść do 70 litrów deszczu na metr kwadratowy.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami w województwach:

  - mazowieckim, w powiatach: wołomińskim, otwockim, mińskim, siedleckim, Siedlce, garwolińskim, kozienickim, radomskim, Radom, zwoleńskim, lipskim;

  - lubelskim, poza powiatami bialskim i Biała Podlaska.

  Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ich przewidywana wysokość za okres ważności ostrzeżenia wyniesie miejscami od 40 do 60 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 70 l/mkw. Lokalnie możliwy jest drobny grad.

  Alarmy będą ważne do godziny 15 w niedzielę.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Przed silnym deszczem z burzami obowiązują też ostrzeżenia pierwszego stopnia. Wydano je w województwach:

  - mazowieckim, w powiatach: piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, pułtuskim, wyszkowskim, węgrowskim, sokołowskim, łosickim, Warszawa, gdzie będą ważne do godz. 15 w niedzielę;

  - lubelskim, w powiatach bialskim, Biała Podlaska, gdzie będą ważne do godz. 15 w niedzielę.

  Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Za okres ważności ostrzeżenia może spaść miejscami od 30 do 50 l/mkw. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h.

  >>> MOŻLIWE PRZEKROCZENIE STANÓW ALARMOWYCH

  INTENSYWNE OPADY DESZCZU

  IMGW wydał też alarmy przed intensywnymi opadami deszczu. Te obowiązują w województwach:

  - mazowieckim, w powiatach: płońskim, płockim, Płock, gostynińskim, sochaczewskim, grodziskim, żyrardowskim, grójeckim, białobrzeskim, przysuskim, szydłowieckim;

  - wielkopolskim, w powiatach: kolskim, konińskim, Konin i tureckim;

  - łódzkim, w północno-wschodniej części województwa.

  Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Na Mazowszu najsilniejsze opady wystąpią głównie nocą. Przewidywana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia wyniesie miejscami od 30 do 50 l/mkw.

  Na terenie woj. mazowieckiego alarmy wygasną o godz. 15 w niedzielę, a w pozostałych regionach o godz. 14.

   

  Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....