Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 18°C 11°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Śmiertelnie niebezpieczna ameba w wodociągach. Ostrzeżenie dla mieszkańców Teksasu

  27-09-2020 16:47 Zmarło dziecko

  Zakażenie amebą to bardzo groźna infekcja

  Shutterstock

  Mieszkańcy kilku miast w Teksasie w Stanach Zjednoczonych dostali ostrzeżenie przed używaniem bieżącej wody po tym, jak w miejskich wodociągach odkryto śmiertelnie niebezpieczną amebę. Na początku tego miesiąca w wyniku zakażenia zmarło kilkuletnie dziecko.

  Osiem teksańskich miast w piątek wieczorem dostało komunikat o tym, aby nie używać bieżącej wody do żadnych celów z wyjątkiem spłukiwania toalety. W sobotę ostrzeżenie zostało zniesione dla wszystkich miejscowości, z wyjątkiem Lake Jackson. Władze przekazały następnie, że wody można zacząć używać, jednak przed wypiciem należy ją zagotować. Mieszkańcy nie powinni jednak pozwolić dostać się jej do nosa podczas kąpieli.

  W sieci miejskich wodociągów odkryto śmiertelnie niebezpieczny gatunek ameby o naukowej nazwie Naegleria fowleri. To jednokomórkowy organizm żyjący w wodach słodkich, ale można znaleźć go też w basenach.

  Ameba wywołuje u ludzi nagleriozę, czyli ostre pierwotniakowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Zakażenie następuje zwykle w czasie, gdy mikrob dostaje się do organizmu człowieka przez nos, a następnie trafia do mózgu. Pierwsze objawy pojawią się po tygodniu od zakażenia. Należą do nich gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy czy sztywność. karku. Później dochodzą problemy z koncentracją, utratą równowagi, pojawiają się także drgawki i halucynacje. Po tych symptomach postęp choroby jest tak szybki, że większość ludzi po tygodniu umiera.

  Zmarło sześcioletnie dziecko

  Przedstawiciel władz miasta Lake Jackson Modesto Mundo powiedział, że dochodzenie w sprawie zanieczyszczenia wody rozpoczęło się po tym, jak na początku tego miesiąca zakażenie mikrobem potwierdzono u sześcioletniego chłopca. Po hospitalizacji dziecko zmarło. Jak podaje CNN, był dwa możliwe źródła przedostania się pierwotniaka do organizmu chłopca. Do zakażenia doszło poprzez wodę w miejskiej fontannie lub w domu dziecka.

  Na początku lipca tego roku zakażenie stwierdzono u jednej osoby na Florydzie. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w latach 1962-2018 w Stanach Zjednoczonych, zakaziło się 145 osób, z czego tylko cztery przeżyły.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....