Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Wykolejony pociąg, ofiara śmiertelna. Gwałtowna pogoda w Hiszpanii i Portugalii

  18-09-2020 16:08 Cztery osoby są ranne
  Medikan zbliża się do Grecji. Na Zakhyntos pada ulewny deszcz Kontakt 24/Zbigi

  Z powodu intensywnych opadów deszczu w środkowej Hiszpanii wykoleił się w dalekobieżny pociąg, kursujący na linii łączącej miasta Valladolid i Madryt. W wypadku ranne zostały cztery osoby. Również w sąsiedniej Portugalii pogoda była gwałtowna. Tam drzewo zabiło mężczyznę.

  Do wykolejenia pociągu w Hiszpanii doszło w nocy z czwartku na piątek. Jak poinformowała tamtejsza obrona cywilna, w trakcie akcji ratowniczej poszkodowanym udzielono pierwszej pomocy. Odniesione rany nie zagrażają ich życiu. Akcja zakończyła się w piątek nad ranem.

  Ulewy i osunięcie ziemi

  W komunikacie regionalne służby wyjaśniły, że wykolejenie się pociągu nastąpiło po osunięciu się ziemi wskutek intensywnych opadów deszczu, padających od czwartkowego popołudnia w środkowej Hiszpanii.

  - Do północy z powodu zdarzeń związanych z ulewnymi deszczami służby otrzymały 66 zgłoszeń z prośbą o interwencję. (…) Akcje strażaków dotyczyły głównie udrażniania zalanych wodą dróg - poinformowały władze wspólnoty autonomicznej Madrytu.

  W piątek rano intensywne opady deszczu występowały również w regionach Kastylii i Leonu (na północy kraju), Estremadury (zachód), a także Galicji (północny zachód).

  W niemal całej Hiszpanii obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami i intensywnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

  Ponad tysiąc interwencji w Portugalii

  Po przejściu gwałtownych burz straż pożarna w kontynentalnej Portugalii podjęła do piątkowego popołudnia ponad tysiąc interwencji. Na północy kraju upadające pod naporem wiatru drzewo zabiło 70-letniego mężczyznę. Jak poinformowała obrona cywilna, do tragicznego zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Miranda do Douro w północno-wschodniej części kraju.

  Najwięcej interwencji straży pożarnej dotyczyło wypompowywania wody z zalanych piwnic, a także usuwania zalegających na drogach przeszkód, głównie gałęzi drzew połamanych przez wichurę.

  Największe straty notowane są w dystrykcie Beja, na południowym wschodzie kraju, gdzie po przejściu trąby powietrznej powalonych zostało ponad 100 drzew i zniszczonych kilkadziesiąt samochodów.

  Inna trąba przeszła w piątek nad ranem także w okolicach miasta Setubal, 30 kilometrów na południe od Lizbony. Podobnie jak w dystrykcie Beja, zjawisku atmosferycznemu towarzyszyły silne opady deszczu.

  Bruno Cafe z państwowego instytutu meteorologii w Lizbonie (IPMA) przewiduje, że porywisty wiatr i intensywne opady deszczu utrzymają się w Portugalii do niedzieli.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....