Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 15°C 2°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Marco osłabł, ale mieszkańcy nie mogą odetchnąć z ulgą. Nadchodzi groźniejsza Laura

  25-08-2020 09:30 Niebezpiecznie w USA
  Prognozowana trasa burzy tropikalnej Jota (Ventusky.com) Ventusky.com

  Burza tropikalna Marco przed dotarciem do Stanów Zjednoczonych osłabła, ale mieszkańcy południowego wybrzeża przygotowują się na nadejście innej burzy, Laury, która może przerodzić się w silny huragan. Zarządzono obowiązkowe ewakuacje.

  Władze ostrzegają, że burza tropikalna Laura, która zbliża się do stanu Luizjana, może przerodzić się w jeden z najpotężniejszych huraganów, jakie uderzyły w ten region. Przewiduje się, że na ląd zejdzie w środę wieczorem czasu lokalnego. Do tego czasu może osiągnąć drugą lub trzecią kategorię huraganu w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Oznacza to wiatr wiejący z prędkością ponad 170 kilometrów na godzinę.

  We wtorek o godzinie 6 czasu uniwersalnego burza znajdowała się około tysiąc kilometrów od miasta Lake Charles w Luizjanie. Przesuwa się z prędkością 30 km/h.

  Ewakuacje

  Gubernator stanu John Bel Edawrds przestrzegł mieszkańców, że siła Laury może być porównywalna do siły huraganu Rita z 2005 roku, jednego z najbardziej niszczycielskich, jakie pojawiły się w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Według Narodowego Centrum Huraganów (NHC) może spowodować zniszczenia także w niektórych rejonach Missisipi i Teksasu.

  W Luizjanie zarządzono ewakuację dla hrabstwa Parafia Plaquemines i miasta Grand Isle. Zdecydowano o obowiązkowej ewakuacji mieszkańców miasta Port Arthur.

  Marco osłabł

  Tymczasem, wcześniej niż się spodziewano, osłabła burza tropikalna Marco, przechodząc w depresję tropikalną. W niedzielę, przesuwając się nad Karaibami, podobnie jak Laura, zmusiła tysiące ludzi przybrzeżnych rejonów do ucieczki. Burze spowodowały zniszczenia na Kubie, Haiti i Dominikanie. Zginęło co najmniej 10 osób.

  Marco oddala się w stronę Teksasu. Może przynieść jeszcze ulewne opady deszczu i lokalne powodzie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...