Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 24°C 23°C 12°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Duże zagrożenie pożarami w lasach. "Wilgotność ściółki wyraźnie spadła"

  16-08-2020 07:50 Brakuje opadów
  Leśnicy idą na wojnę ze śmiecącymi w lasach. Kupują 10 tysięcy fotopułapek  

  Wysoka temperatura i niewielkie opady deszczu przyczyniły się do wzrostu zagrożenia pożarowego w lasach. Znaczny obszar Polski został objęty najwyższym stopniem ryzyka.

  Zgodnie z informacjami przedstawionymi w niedzielę przez Instytut Badawczy Leśnictwa, w lasach na terenie niemal całego kraju istnieje duże ryzyko wybuchu pożaru.

  Najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim i w części woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego. W pozostałych regionach zagrożenie pożarowe ocenia się jako średnie.

  "Wskutek braku opadów deszczu i bardzo wysokiej temperatury wilgotność ściółki wyraźnie spadła. W niektórych punktach pomiarowych już o godzinie dziewiątej rano jej wartość spadła poniżej 10 procent, czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" - poinformował w piątek IBL.

  Bezpieczeństwo w lasach

  "Przewidywane miejscowe niewielkie opady deszczu nie wpłyną istotnie na to zagrożenie. Prawie wszystkie pożary lasu powstają jednak z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie bądź jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia" - zaznaczył IBL oraz zaapelował o zachowanie zasad bezpieczeństwa w lasach i na przyległych terenach.

  Codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach opracowuje Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Prognoza jest wykonywana w 60 strefach, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

  Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozy są sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września

  Sucho w wielu miejscach

  Poniższa mapa pokazuje wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 0-7 centymetrów, w skali od 0 do 100 procent, gdzie 100 to największe nasycenie gleby wodą. Obecnie w części kraju wskaźnik ten spadł poniżej 30 proc. Warto zaznaczyć, że 30-40 procent wskazuje na deficyt wody w strefie korzennej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....