Za nami "pogodowy tygiel". A co nas czeka w lipcu i sierpniu?

[object Object]
Wiatr częściowo zerwał banner reklamowy w KrakowieKontakt 24/Jarek
wideo 2/21

To nie był spokojny czas w pogodzie. Niemal bez przerwy towarzyszyły nam burze z intensywnym deszczem. Jak pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, od miesiąca żyjemy w prawdziwym tyglu pogodowym, a czerwiec przyniósł aurę wręcz ekstremalną.

W naszym klimacie do normy zaliczają się nawet ulewy podtapiające wsie i miasta, których sumy w czasie burz wyniosły od 50 litrów na metr kwadratowy w ciągu 30 minut w Warszawie do nawet 150 l/mkw. w ciągu ośmiu godzin w miejscowości Jodłownik koło Limanowej.

CZYTAJ O ULEWIE NAD WARSZAWĄ

Najwyższa dobowa suma opadów deszczu w ogóle odnotowana w Polsce to aż 300 l/mkw. Tyle wody spadło w Tatrach, na Hali Gąsienicowej 30 czerwca 1973 r. Ale nie tylko w wysokich górach padają tak gigantyczne deszcze. W moim regionie, na Dolnym Śląsku pamiętamy o ulewach w Szczawnie-Zdroju pod Wałbrzychem, gdzie ekstremalnie wysokie opady wystąpiły w 1979 roku, kiedy to do poranka 17 czerwca spadło 205 l/mkw. w ciągu doby, a w nocy z 31 sierpnia na 1 września 2002 aż 178 l/mkw. w ciągu sześciu godzin. Wystarczyło, że front burzowy zatrzymał się na niewysokim Przedgórzu Sudeckim, na Górach Wałbrzyskich, by potężne bloki zbudowane z wody runęły na ziemię.

Rzadkie, ale typowe

Nawalne opady to zjawisko rzadkie, ale typowe dla naszego klimatu. Co roku po burzach zalewane są wsie rozsiadłe nad górskimi potokami oraz zabetonowane miasta z wieżowcami, które są dla natury niczym Góry Skaliste - pokryte cienką warstwą gleby niechłonącą wody. W Warszawie co roku zdarza się burza, która podtapia jeden z tuneli, Wisłostradę lub ulice z niedrożnymi studzienkami kanalizacyjnymi. Dzieje się tak, choć stolica jest miastem bardzo zielonym, z wieloma parkami i na ogół dziko płynącą Wisłą. Coroczne podtopienia większych miast są dla nas sygnałem byśmy odchodzili od "betonozy". Oddajmy naturze tyle ziemi, ile się da, a woda nie będzie płynąć miejskimi arteriami komunikacyjnymi tylko swobodnie wsiąkać w grunt.

Natomiast specyfiki gór i kapryśnego reżimu rzeki górskiej zmienić się nie da. Osiedla na tych terenach, w dolinach, były i pozostaną narażone na gwałtowne zjawiska niosące raz na kilka lat zniszczenie i śmierć. Tam chmura burzowa bywa zatrzymywana przez wzniesienia terenu, więc ciężka od wody spada na zbocza i doliny, powodując powódź błyskawiczną - żywioł porywający samochody, zawalający ściany budynków i zmieniający nawet lokalny krajobraz.

Dla mieszkańców zalanych regionów skończył się właśnie miesiąc ciężki, ale z meteorologicznego punktu widzenia bardzo ciekawy. Jeszcze w pierwszej dekadzie wystąpił nieco przyspieszony, tak zwany monsun letni, związany z napływem mas powietrza znad Atlantyku. Później dominowała cyrkulacja z południa i południowego wschodu napływało powietrze ciepłe i nasączone wodą jak gąbka. Często właśnie w okolicach przesilenia letniego lub jakiś czas po nim pojawiają się ulewy, a po nich powodzie zwane świętojańskimi.

Jakie będzie lato?

Pierwsza połowa czerwca przypominała maj, któremu bliżej było do marca. I choć wiosna w naszym klimacie to czas kapryśny w wyniku przebudowy pola temperatury nad kontynentem, by najchłodniej było nie na wschodzie tylko na północy, to zmiana klimatu zmienia nieco rytm cyrkulacji powietrza. Wiosną przestawia się ze strefowej, czyli zachodniej znad Atlantyku, na południkową, gdy przeważa napływ mas powietrza, albo z północy, albo z południa. Jednak kwiecień, ekstremalnie suchy i spokojny tego roku, był zupełnie inny niż powinien być, czyli zmienny i deszczowy. Dopiero czerwiec stanął na wysokości zadania, nadrobił wiosenne zaległości i rozkręcił letnią pogodę, miejscami przynosząc w jednej burzy tyle deszczu, ile zwykle pada w ciągu miesiąca (jak w Warszawie) albo i całego lata (tak jak w Małopolsce i na Podkarpaciu).

Co będzie dalej? Czy tego lata wrócimy na znane nam tory, czy porwie nas fala powodziowa? Najnowsze prognozy cyrkulacji powietrza nad Europą pozwalają sądzić, że mamy szanse na "normalne" lato. To wiąże się z bardziej zrównoważoną temperaturą, ale i zwykłym rytmem występujących na południu i południowym wschodzie intensywnych opadów deszczu, podtopień oraz powodzi.

Typowe polskie lato cechuje na ogół powrót po wiośnie do cyrkulacji strefowej powietrza z wtrąceniami gorących mas z południa. W tym okresie zwykle napływały polarne masy powietrza, raz ciepłe, raz chłodne, znad Atlantyku oraz południowo-zachodniej Europy. Od czasu do czasu wiry niżowe lub pogodne wyże zaciągały gorące masy powietrza znad Morza Śródziemnego, Afryki lub Bliskiego Wschodu. Zderzenie nad Europą Środkową tak różnych temperamentów mas powietrza z południa i zachodu zwykle przynosiło niebezpieczną aurę.

Zapowiada się gwałtowna pogoda w lipcu

Prognozy amerykańskiego modelu globalnego GFS zakładają na pierwszą połowę lipca zdecydowaną przewagę Atlantyku w kształtowaniu pogody. Znad jego wód przesuną się w naszą stronę masy powietrza i deszczowe fronty, co oznacza lato z łagodną temperaturą, ale i brak większej stabilności. Następować będą po sobie rozpogodzenia i przelotne opady oraz burze. To łagodna zatoka chłodu rozciągająca się od Grenlandii, po Alpy i Karpaty będzie rozdawać karty w pogodzie, choć gorące masy znad południowo-wschodniej Europy, Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu mają wcinać się na krótko w tę grę.

Przy takiej cyrkulacji niebezpieczeństwo stanowić będą wiry niżowe, które znad Atlantyku zapuszczają się na południe i nad ciepłym Morzem Śródziemnym nabierają wigoru, by ruszyć z powrotem na północ, tym razem w kierunku Polski. Te niże, zwane genueńskimi, przynoszą ulewy nad Sudety i Karpaty oraz fale powodziowe na rzekach górskich i nizinnych. W świetle najnowszych wyliczeń modelu Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), sytuacja meteorologiczna w drugiej dekadzie lipca rozwija się niebezpiecznie w tym właśnie kierunku.

Prognoza mocnego odchylenia od normy opadów między 13 a 19 lipca 2020 (ECMWF)ECMWF

Co "widzą" modele?

Niepokoi prognoza mocnego odchylenia od normy opadów między 13 a 19 lipca 2020 na południu Polski oraz na Bałkanach. Wygląda to tak jakby niż, twór zbudowany z potężnych chmur deszczowych, miał sunąć na północ znad śródziemnomorskiej krainy winorośli i win, i zrzucić masy wody nad południową i wschodnią Polską w ciągu kilku dni.

Model długoterminowy amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanu i Atmosfery (NOAA) "widzi" w lipcu przewagę cyrkulacji zachodniej i południowo-zachodniej, co oznacza niejednokrotnie stalowoszare niebo nad Bałtykiem oraz ulewy szczególnie na południu. Termicznie lipiec ma być przeciętny, a gorące masy powietrza pchane przez wiry niżowe znad Morza Czarnego, odpychane będą przez masy polarne znad Atlantyku.

Prognozowane odchylenie temperatury średniej miesięcznej lipca od normy (zupełnie w normie)(CFS/NOAA)CFS/NOAA

Sporo kontrowersji budzą prognozy opadów na lipiec. Ostatnie wyliczenia amerykańskich superkomputerów wieszczą miesiąc na ogół suchy. Jednak wcześniejsze prognozy kilkukrotnie dawały szanse na opady w normie, tylko na południu i wschodzie - powyżej normy. Te na ogół są zasługą niżów bądź czarnomorskich, bądź wędrujących z południa Europy w kierunku Rosji. Sytuacja wygląda niepokojąco, więc oczy wszelkich służb muszą być zwrócone na górzyste południe, bowiem opady deszczu rzędu 100-200 l/mkw. przez kilka dni, mogą ponownie niszczyć życie i dobytek na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Prognozowane odchylenie sumy opadów miesięcznych lipca od normy (CFS/NOAA)CFS/NOAA

Zagrożenie wyższymi niż zwykle opadami deszczu w regionach Polski wschodniej i południo-wschodniej "widzi" cytowany wcześniej europejski sezonowy model ECMWF. Natomiast mniej deszczu prognozuje na zachodzie kraju, już mocno doświadczonym suszą w roku ubiegłym i obecnym.

Prognozowane odchylenie sumy opadów miesięcznych lipca od normy (ECMWF)ECMWF

Spokojny sierpień

Prognoza na sierpień według wyliczeń superkomputerów zarówno amerykańskich, jak i europejskich, tchnie spokojem. Temperatura ma być na ogół w normie, a opady w normie i poniżej. Jest więc spora szansa na wyżową słoneczną pogodę oraz udany urlop nad Bałtykiem, na Mazurach i w górach.

W pierwszej dekadzie sierpnia często występuje kolejny, tak zwany letni monsun z deszczem niesionym przez fronty z zachodu, po którym rozbudowuje się późnoletni wyż nad środkową bądź wschodnią Europą, zaciągający suche i ciepłe powietrze znad słonecznej Turcji, krain Lewantu oraz Iranu.

Prognoza odchylenia opadów od normy wieloletniej w sierpniu (ECMWF)ECMWF
Prognoza odchylenia opadów od normy wieloletniej w sierpniu (NOAA)NOAA

Przy nieumiarkowanych zmianach pogody w naszym klimacie umiarkowanym trudno jest przedstawiać prognozy z wielką pewnością. Pewne jednak jest, że jeśli cyrkulacja powietrza utrzyma się w znanych nam ramach, to przynajmniej ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem przyjdzie na czas. Bo torów deszczonośnych niżów jak nurtu rzeki nie zmienimy.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP