Informacje
 • Uwaga na ostre słońce w górach. "Należy pamiętać o odpowiednim zapasie wody"

  01-07-2020 12:05 Warunki w górach
  Pogoda na poniedziałek 20.07 tvnmeteo.pl

  Na szlakach turystycznych w Beskidach panują na ogół dobre warunki - poinformowali w środę ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przestrzegli jednak przed ostrym słońcem i wysoką temperaturą. Przed wędrówką należy się zabezpieczyć: ważne jest nakrycie głowy i zapas wody.

  W środę niebo było bezchmurne. Rano termometry wskazywały 18 stopni Celsjusza.

  - Turystom przypominamy, aby się zabezpieczyli przed słońcem. Niezbędne są okulary słoneczne i nakrycia głowy, szczególnie dla dzieci. Należy pamiętać o odpowiednim zapasie wody. Trasę trzeba wcześniej zaplanować, żeby nie była zbyt forsowna - powiedział Tomasz Jano, zastępca naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR.

  Turyści, wybierając się w góry, muszą pamiętać o solidnych butach. Warto mieć przy sobie nieprzemakalną kurtkę. Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".

  W Beskidach działają koleje linowe.

  GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

  Warunki na szlakach w Tatrach

  Jak podaje w komunikacie Tatrzański Park Narodowy, szlaki są w wielu miejscach mokre, błotniste i śliskie. Szczególnie dużo błota znajduje się na Ścieżce nad Reglami, zwłaszcza pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową. W wyższych partiach Tatr Wysokich, głównie w zacienionych żlebach, zalega jeszcze miejscami śnieg. Jest on twardy i zmrożony. Przejście przez płaty tego typu śniegu, bez odpowiedniego sprzętu zimowego oraz umiejętności prawidłowego posługiwania się nim, grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.

  Ponadto TPN ostrzega przed wyładowaniami atmosferycznymi. Podczas burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....