Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Obłoki srebrzyste rozświetliły niebo na Pomorzu

  27-06-2020 13:48 Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24
  "Spektakl na niebie" Kontakt 24

  Latem nad Polską możemy podziwiać obłoki srebrzyste. Tak było też w nocy z czwartku na piątek. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia pokazujące to wyjątkowe zjawisko.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ

  Obłoki srebrzyste, po angielsku zwane noctilucent clouds (NLC), są chmurami mezosferycznymi. Nie należą do częstych widoków, zazwyczaj możemy je zaobserwować w półzmroku przy zmierzchu lub o świcie, kiedy Słońce znajduje się od 6 do 16 stopni poniżej horyzontu. Zalicza się je do najwyższych chmur obserwowanych z Ziemi. Znajdują się w mezosferze, około 75–85 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi.

  Kiedy wypatrywać obłoków srebrzystych?

  Obłoków srebrzystych wypatruje się późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

  Niestety w gęsto zaludnionych miastach obserwacja tych majestatycznych chmur może być utrudniona przez tak zwane zanieczyszczenie świetlne, spowodowane latarniami ulicznymi, oświetleniem budynków czy podświetlanymi billboardami. W związku z tym lepszym miejscem do ich wypatrywania są regiony mniej zaludnione, gdzie oświetlenia jest jak najmniej.

  Rozświetliły niebo

  Nad Polską obłoki srebrzyste można było zaobserwować w nocy z czwartku na piątek. Na Kontakt 24 od Reportera 24 Łukasza Górskiego dostaliśmy zdjęcia pokazujące, jak chmury te rozświetlały niebo w okolicy Chojnic (województwo pomorskie).

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....