Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Zidentyfikowano kluczowy enzym powodujący atopowe zapalenie skóry

  18-06-2020 13:16 Nadzieja na skuteczniejsze leki

  Egzema to problem wielu osób

  Shutterstock

  Co piąta osoba w populacji ogólnej doświadcza objawów atopowego zapalenia skóry, które zdecydowanie obniżają komfort życia. Naukowcy zidentyfikowali kluczowy enzym, który odpowiada za powstawanie tej choroby.

  Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane też egzemą, rozwija się na podłożu atopii, czyli nieprawidłowej, nadmiernej reakcji organizmu na kontakt z alergenem. Tylko u 30 procent pacjentów w specjalistycznych testach udaje się potwierdzić alergię, na przykład na mleko krowie czy białko jaja kurzego.

  AZS objawia się zmianami skórnymi w postaci suchości, zaczerwienienia, pęcherzyków czy uporczywego świądu, który stanowi główny problem w tej chorobie.

  Granzym B

  Identyfikacji kluczowego enzymu dokonali naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) i Instytutu Badawczego Zdrowia w Vancouver (VCHRI). Mowa o granzymie B, który osłabia barierę ochronną skóry. Jak do tego dochodzi?

  - Między komórkami w naszej skórze znajdują się białka, które wiążą komórki ze sobą. W niektórych chorobach zapalnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, przez komórki wydzielany jest granzym B, który niszczy te białka - wyjaśnia dr David Granville, jeden z autorów badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym J"ournal of Investigative Dermatology" oraz profesor na wydziale medycyny UBC i badacz w VCHRI.

  Nadzieja na skuteczniejsze leczenie

  Powszechnym sposobem leczenia są leki kortykosteroidowe, czyli między innymi o działaniu przeciwzapalnym czy przeciwalergicznym. Jeżeli jednak są stosowane przez dłuższy czas, mogą ścierać skórę, a to może prowadzić do zwiększenia podatności na uszkodzenia.

  Według naukowców zwalczanie enzymu odpowiednimi żelami lub modyfikacją genetyczną może zapobiegać uszkodzeniu bariery ochronnej skóry i znacznie zmniejszyć nasilenie AZS. Jak mówi Granville, badanie dostarcza dowodów, że leki do stosowania miejscowego ukierunkowane na zwalczanie granzymu B mogą być używane w leczeniu egzemy i innych postaci zapalenia skóry.

  - Żel lub krem, który blokuje granzym B, może mieć mniej skutków ubocznych - podkreśla dr Christ Turner, główny autor badania.

  W zidentyfikowaniu enzymu naukowcy widzą dużą nadzieję na opracowanie odpowiednich specyfików. Prowadzą dalsze badania kliniczne zarówno nad granzymem B, jak i jego inhibitorami.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...