Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Burze i powodzie w Chinach. Są ofiary śmiertelne i osoby zaginione

  14-06-2020 09:28 Pada od kilku dni
  Podtopienia i powalone drzewa w środkowych Chinach ENEX

  Od kilku dni południowe regiony Chiny zmagają się z potężnymi wyładowaniami atmosferycznymi i ulewami. W wyniku powodzi, jakie wystąpiły w prowincji Kuejczou, zginęło pięć osób, a osiem zaginęło. Żywioł spowodował także mnóstwo zniszczeń.

  Władze miasta Zunyi w prowincji Kuejczou, na południe od metropolii Chongqing, przekazały w sobotę, że pięć ofiar śmiertelnych i osiem osób zaginionych to żniwo burz, które nadciągnęły w nocy z czwartku na piątek.

  Na stronie internetowej władze Zunyi podały, że ewakuowano co najmniej 13 tysięcy osób, ponad 2 tysiące domów zostało uszkodzonych, a wiele odcinków dróg i trzy mosty uległo zniszczeniu.

  Opady miejscami przekraczały 260 litrów na metr kwadratowy.

  - Obudziłem się około godziny 3 rano, kiedy deszcz był bardzo silny. Wtedy zobaczyłem, że woda wkrótce przeleje się przez wał, a po tej stronie było też dużo wody, spływającej ze wzgórza, więc obudziłem członków mojej rodziny i udaliśmy się do najbezpieczniejszego pokoju na trzecim piętrze", powiedział Xiang Changyou, mieszkaniec Bifeng w sąsiedniej prowincji Syczuan.

  Wcześniejsze burze spowodowały śmierć 13 osób w pobliskiej prowincji Hunan i w regionie autonomicznym Kuangsi (Guangxi).

  Sezonowe ulewy

  Ponad 200 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a straty szacuje się na ponad 500 milionów dolarów - podało na początku tygodnia ministerstwo ds. zarządzania kryzysowego. Powodzie uderzyły w kluczowy sektor turystyczny w Guangxi, który został już i tak mocno dotknięty pandemią koronawirusa. W regionie tym znajduje się miasto Guilin, którego okolice słyną z krasowych formacji skalnych.

  Sezonowe powodzie regularnie nawiedzają dolne rejony głównych systemów rzecznych Chin, zwłaszcza Jangcy i Rzeki Perłowej na południu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...