Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Tatrzański Park Narodowy będzie otwarty od poniedziałku. Apel o przestrzeganie zasad

  03-05-2020 15:18 Władze parku wyjaśniają
  Zasłanianie ust i nosa. Ale czym? Ministerstwo Zdrowia

  Tatrzański Park Narodowy od poniedziałku ponownie będzie udostępniony dla turystów. Władze parku wyjaśniają, jakich zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem trzeba będzie przestrzegać.

  Od poniedziałku 4 maja otwarte będą wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach. Ruszą też kolejki linowe na Kasprowy Wierch i Gubałówkę. Zgodnie z rządowym planem łagodzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii, otwarta zostanie działalność hotelarska i popularne w Zakopanem kwatery prywatne.

  Czynne będą parkingi przy wejściach na szlaki oraz część schronisk. Jak czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego, działanie schronisk będzie dostosowane do obowiązujących obecnie przepisów związanych z noclegami oraz usługami gastronomicznymi, a o szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługi schronisk.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O BEZPIECZEŃSTWIE W LASACH

  Dystans na szlakach

  Według zaleceń TPN turyści powinni zachować dystans między sobą i unikać miejsc koncentracji na szlaku i w miejscach odpoczynku. Ponieważ większość punktów gastronomicznych będzie zamknięta, na wycieczki powinno się zabierać własny prowiant.

  Na szlakach, na których dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść. Szczegóły mają być znane wkrótce. Takie limity mają obowiązywać między innymi na popularnej drodze do Morskiego Oka czy w Dolinie Kościeliskiej. Do odwołania nieczynna będzie jednak Jaskinia Mroźna, zawieszony będzie także transport konny.

  >>> ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W KOLEJKACH

  Gdzie trzeba będzie nosić maseczkę?

  W Tatrach nie trzeba poruszać się w maseczkach, natomiast warto zasłonić usta i nos, kiedy zobaczymy, że wokół jest dużo ludzi - podkreśla TPN. Maseczek bądź chust należy natomiast używać przed wejściem na szlaki - na parkingach i w punktach poboru opłat. Jednak w celu zminimalizowania bezpośredniego kontaktu między ludźmi, władze parku rekomendują zakup biletów wstępu do parku drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową oraz odpowiednie aplikacje.

  >>> WSZYSTKO O MASECZKACH

  Infrastruktura turystyczna w górach nie będzie dezynfekowana, dlatego lepiej unikać dotykania barierek, ławek czy stołów bez rękawiczek. Jak jednak podkreślają władze parku, pracują nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury. Dotyczy to punktów wejścia i toalet. Punkt Informacji Turystycznej oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN będą zamknięte do czasu wprowadzenia odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

  W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 szlaki turystyczne w Tatrach zostały zamknięte dla turystów 13 marca, a dla mieszkańców podtatrzańskich gmin - 3 kwietnia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...