Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 12°C 8°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Epidemia koronawirusa może uratować niektóre zagrożone gatunki zwierząt

  05-03-2020 21:20 Koronawirus SARS-CoV-2
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" TVN24

  Epidemia koronawirusa może pomóc niektórym zagrożonym gatunkom dzikich zwierząt - takiego zdania jest profesor Ray Jensen z Uniwersytetu Technologicznego w Republice Południowej Afryki. Chodzi przede wszystkim o łuskowce, które zdaniem chińskich naukowców mogły przenosić koronawirusa SARS-CoV-2.

  Zdaniem chińskich naukowców łuskowce, ssaki występujące między innymi na terenie Azji, mogą być potencjalnym nosicielem pośrednim koronawirusa SARS-CoV-2, który rozprzestrzenił się na kilkadziesiąt krajów na świecie.

  Na początku lutego opublikowany został raport badaczy z Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego (SCAU). Według nich koronawirus mógł przenieść się na ludzi z nietoperzy, jednak jak wyjaśnił Xiao Lihua, jeden z naukowców przeprowadzających badanie, aby patogen mógł zakazić człowieka, potrzebny jest nosiciel pośredni, w tym wypadku łuskowiec. Część środowiska naukowego odniosła się krytycznie do raportu.

  - Wyniki badania zostały opublikowane tylko w uniwersyteckim komunikacie prasowym. To nie są dowody naukowe - powiedział James Wood, szef wydziału weterynarii na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii.

  Są przysmakiem

  Po wybuchu epidemii koronawirusa Chiny wprowadziły całkowity zakaz handlu i konsumpcji łuskowca. Zwierzęta te do tej pory zgodnie z prawem znajdowały się pod ochroną, ale teraz położono nacisk na jej przestrzeganie. Rządy krajów Azji Południowo-Wschodniej zobowiązały się do zacieśnienia współpracy w celu ograniczenia nielegalnego handlu dziką fauną i florą. Zagadnienie to będzie jednym z głównych tematów konferencji na temat bioróżnorodności w stolicy Malezji Kuala Lumpur pod koniec tego miesiąca.

  Łuskowce (Pholidota) to rząd afrykańskich i południowoazjatyckich ssaków łożyskowych z rodziny łuskowcowatych (Manidae). Ich ciało pokrywają dachówkowato ułożone łuski. Występuje również łuskowiec chiński, inaczej pangolin chiński lub pangolin pięciopalczasty (Manis pentadactyla).

  Łuskowce zamieszkują tropikalne lasy Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Żywią się mrówkami i termitami. W Polsce w naturalnym środowisku nie żyją żadne gatunki łuskowców.

  Podaje się za klienta, by walczyć z nielegalnym handlem

  Profesor Ray Jensen z Uniwersytetu Technologicznego w mieście Tshwane w Republice Południowej Afryki walczy o powstrzymanie handlu łuskowcami.

  Profesor Jensen szuka osób zajmujących się sprzedażą łuskowców, a następnie przedstawia się im jako klient zainteresowany kupnem zwierzęcia. W ostatnim czasie za jego sprawą aresztowano pięciu mężczyzn, którzy przenosili łuskowca w plecaku. Tym razem udało się uratować zwierzę, ale nie zdarza się to zawsze.

  - Każdy uratowany łuskowiec się liczy, ponieważ jest to gatunek zagrożony - powiedział profesor. - Zakaz handlu mięsem dzikich zwierząt w Chinach może pomóc zagrożonym gatunkom - powiedział profesor.

  Dodał, że w Republice Południowej Afryki nie obowiązuje obecnie rygorystyczny zakaz handlu tymi zwierzętami, dlatego z uwagi na to, że o przenoszenie koronawirusa podejrzewany jest azjatycki łuskowiec, te występujące w południowej Afryce mogą stać się bardziej pożądane.

  80 krajów, ponad 94 tysięcy zakażonych, ponad trzy tysiące zgonów

  Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 rozprzestrzeniła się na ponad 90 krajów i terytoriów poza Chinami, w tym ponad 30 państw w Europie. Na całym świecie odnotowano ponad 100 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. Najwięcej pojawiło się ich na terenie Chin kontynentalnych.

  Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażania koronawirusem w Polsce - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wraz z przypadkiem potwierdzonym w środę w Polsce jest łącznie pięciu zakażonych SARS-CoV-2.

  Na całym świecie w wyniku choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa życie straciło ponad 3,4 tysiąca osób. Jeśli chodzi o liczbę osób, które wyzdrowiały, jest ona obecnie szacowana na ponad 55 tysięcy.

 • @miska @panda @chory ta sama nudna osoba pisząca bzdury
  Naucz się logicznie pisać, co to za słowa "szukajom".
  Nawiedzony jesteś?
  ~Nick /2020-03-07 15:18
 • tragedia?
  Bo zwierzeta juz powalilo wszystkich a co czlowiek to zecz nabyta takie myslenia to chyba naukowca papiery kupil za kostke masla od siedmiu bolesci uczony.
  ~miska /2020-03-06 10:55
 • Misiu?
  Dobre bajeczki dla dzieci na dobranocke a co ja mam powiedziec misiu takich glupot to nie slyszalem.
  ~panda /2020-03-06 08:26
 • Chiny?
  Takie bajki to tylko w Chinach zwierzeta a co z ludzmi co oni glupich szukajom robic z reszty durni zwariowal juz caly swiat nie tylko Chiny,Prawda sie liczy czyja wina i kogo to dzis jest wazne a nie zwierzeta zawinily.
  ~chory /2020-03-06 07:13
 • A ile mniej CO2 zostanie wyemitowane, mniej lotów, zniknął smog w Chinach
  Są dobre i złe strony. Na pewno odbije się to na turystyce.
  ~Nick /2020-03-05 22:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...