Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 25°C 15°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Alarm przeciwpowodziowy i ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  25-02-2020 17:59 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na środę 27.05 tvnmeteo.pl

  Z uwagi na wysoki stan wody w Bałtyku obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ponadto władze Urzędu Morskiego w Gdyni ogłosiły alarm przeciwpowodziowy dla wszystkich obwodów ochrony wybrzeża oprócz Elbląga.

  Decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego podjęła we wtorkowe popołudnie Anna Stelmaszczyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Alarm dotyczy wszystkich obwodów ochrony wybrzeża poza Elblągiem.

  Jak informuje Urząd Miasta w Gdańsku, służby miejskie cały czas monitorują sytuację. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku spodziewane są wahania poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, a okresami - szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej - powyżej stanów alarmowych. Jak poinformowano, do tej chwili nie stwierdzono żadnych podtopień.

  Alarmy hydrologiczne

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy drugiego stopnia na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (563 centymetry) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Żuławach oraz na Zalewie Wiślanym przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Również na Wybrzeżu Wschodnim spodziewane są wahania poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, okresami szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej, powyżej stanów alarmowych.

  Obowiązują też ostrzeżenia przed silnym sztormem na terenie Bałtyku Zachodniego (woj. zachodniopomorskie). Powieje tam południowo-zachodni do zachodniego wiatr o sile od 7 do 8 w skali Beauforta, w porywach do 9. Na obszarze Bałtyku Południowo-Wschodniego (woj. pomorskie) obowiązują ostrzeżenia przed sztormem. Wiatr południowo-zachodni powieje z siłą od 6 do 7 w skali Beauforta, później wzrastający na 7 do 8, w porywach 9.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...