Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -16°C -12°C -20°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Gigantyczne, prehistoryczne żółwie. "Wielkości i długości sedana"

  13-02-2020 13:10 W Ameryce Południowej
  Naukowcy odkryli drugi gatunek żółwia matamata Naturmuseum Senckenberg

  W Ameryce Południowej paleontolodzy odkryli skamieniałości ogromnego żółwia. Jego pancerz mierzył około 2,5 metra długości i ważył ponad tonę. Największe osobniki mogły osiągać rozmiary samochodu osobowego.

  Stupendemys geographicus to prehistoryczny gatunek żółwia słodkowodnego, który zamieszkiwał podmokłe tereny północnej części Ameryki Południowej. Żył 13-7 milionów lat temu. Skamieliny znalezione na pustyni Tatacoa w Kolumbii oraz w regionie Urumaco w Wenezueli pokazują, jak ogromnych rozmiarów były te żółwie. Pierwsze szczątki tego gatunku odkrył w 1976 roku paleontolog Roger Wood.

  Żyły na dnie jezior i rzek

  Badając skamieliny odkryto u samców skierowane do przodu rogi po obu stronach skorupy. Ich zadaniem była ochrona przed drapieżnikami. Rogi służyły również do walki o względy samicy i terytorium.

  Ponadto paleontolodzy odkryli, że gigantyczne żółwie żyły na dnie jezior i rzek.

  - Stupendemys geographicus był ogromny i ciężki. Największe osobniki tego gatunku mogły być mniej więcej wielkości i długości sedana, jeśli weźmiemy pod uwagę głowę, szyję, karapaks i kończyny - powiedział paleontolog Edwin Cadena, który opublikował badania w czasopiśmie naukowym "Science Advances". Dodał, że żółwie żywiły się rybami, krokodylami, wężami i mięczakami. Dzięki mocnej budowie kości dolnej szczęki mogły miażdżyć nawet twarde nasiona.

  Były jeszcze większe

  - Jest to jeden z największych żółwi, jaki kiedykolwiek istniał - powiedział Marcelo Sánchez, główny badacz i dyrektor Instytutu Paleontologicznego w Zurychu. Stupendemys to drugi co do wielkości znany żółw, za morskim Archelonem, który żył około 70 milionów lat temu i osiągnął około 4,6 metra długości.

  Naukowcy nie wiedzą, co dokładnie spowodowało wyginięcie tego gatunku. Przypuszcza się, że ich siedlisko zostało zaburzone podczas wypiętrzania się Andów i tworzenia się rzek Amazonki, Orinoko i Magdaleny.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...