Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 2°C 0°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Foki klaszczące pod wodą. Słyszał je od lat, w końcu udało się nagrać

  12-02-2020 17:45 Komunikacja ssaków morskich pod wodą
  Foka odpoczywała w gdyńskim porcie Kontakt 24

  Klaskanie pod wodą fok szarych, podczas sezonu lęgowego, uchwycił na nagraniu Ben Burville, biolog morski. Nie było to łatwe zadanie.

  Dźwięki odgrywają kluczową rolę w życiu ssaków morskich, które komunikują się ze sobą przede wszystkim wokalnie. Poszczególne gatunki wykształciły swoje własne "języki". Istotną rolę w porozumiewaniu się odgrywają również sygnały niegłosowe, takie jak uderzanie płetwami bądź ogonem o powierzchnię wody. Jednak foki potrafią robić coś jeszcze - klaszczą pod wodą.

  Ben Burville, biolog morski i nurek, od lat słyszał klaskanie podczas nurkowania w okolicy pływających fok szarych w sezonie lęgowym. Podobne odgłosy odnotowali również inni badacze używający podwodnych mikrofonów. Jednak dopiero Burville udowodnił, że dźwięki, które słyszał on i inni badacze, wydają klaszczące foki szare. Nagranie pojawiło się na łamach magazynu "Marine Mammal Science".

  Dlaczego foki szare klaszczą?

  Gdy biolog morski zobaczył samca klaszczącego płetwami, w końcu udało mu się zidentyfikować prawdziwe źródło dźwięku, jednak nie zdążył tego momentu nagrać. Dopiero w październiku 2017 uchwycił podobne zachowania fok w pobliżu Wysp Farne w Wielkiej Brytanii.

  Odkrycie może nie wydawać się tak zaskakujące, w końcu foki słyną z tego, że klaszczą w ogrodach zoologicznych i akwariach. Istnieje jednak zasadnicza różnica: zwierzęta w niewoli (zwykle foki lub lwy morskie) zostały tego wyuczone, a foki szare robią to na wolności i z własnej woli.

  Zazwyczaj klaszczą samce, rzadziej samice. W zależności od kontekstu sygnały te mogą pomóc odeprzeć konkurentów i/lub przyciągnąć potencjalnych partnerów. Naukowcy uważają, że foki szare wykształciły w sobie nawyk klaskania, aby lepiej porozumiewać się pod wodą.

  Niewerbalne sposoby komunikacji naukowcy opisali również u innych zwierząt, na przykład goryli. Samce goryli biją się w klatkę piersiową, co może nieść dwie wiadomości: "Jestem silny, trzymaj się z dala" lub "Jestem silny, moje geny są dobre".

  Biologia gatunku

  Foka szara (Halichoerus grypus) lub też szarytka morska to gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych. Zwierzęta te prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Ich ciało jest wrzecionowate, zwężające się ku tyłowi. W wodzie foki poruszają się dzięki silnemu tułowiowi oraz tylnym płetwom, zaś przednie pełnią funkcję sterów. Natomiast na lądzie używają przednich płetw i mięśni brzusznych, co przypomina "pełzanie". Ssaki te nie mają małżowin usznych. Odróżnia je to od uchatkowatych, z którymi bywają mylone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...