Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Podsumowują skutki wichur w Polsce. Liczby przerażają

  11-02-2020 13:00 Nad Polską przechodzi niż Sabina
  Silny wiatr łamał gałęzie tvn24, Kontakt 24, miastokołobrzeg.pl

  Państwowa Straż Pożarna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podsumowują straty i interwencje z ostatnich dwóch dni. Zginęły trzy osoby, kilka zostało rannych, strażacy interweniowali blisko 5000 razy. Bez prądu jest ponad 6000 odbiorców. Najbardziej niebezpieczny okazał się poniedziałek.

  W wyniku niszczycielskiej pogody związanej z niżem Sabina szalejącym w Polsce od niedzielnego wieczora zginęły trzy osoby, a dwanaście zostało rannych - podał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

  Trzy osoby zginęły w Bukowinie Tatrzańskiej. Uderzył w nie dach, który po potężnym podmuchu wiatru zerwał się z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu, kolejna zmarła w szpitalu.

  Niedziela i poniedziałek zakończyły się obrażeniami dla 12 osób. Najwięcej poszkodowanych było ostatniego dnia, bo 10 osób. Najwięcej z nich w województwie małopolskim. Ranne zostały tam cztery osoby. Dwie osoby zostały ranne na Ziemi Łódzkiej, a każda kolejna na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i śląskiego. Na Śląsku poszkodowany został strażak. Doznał niegroźnych obrażeń podczas usuwania drzewa. W niedzielę żadna osoba nie została ranna.

  Mieszkańcy bez prądu

  Bez dostępu do energii elektrycznej we wtorek rano było 6645 odbiorców. Najwięcej z nich, bo 3017, jest bez prądu na terenie województwa łódzkiego - przekazał wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) Grzegorz Świszcz. Ponad 700 odbiorców pozostawało bez prądu we wtorek w południe w woj. świętokrzyskim.

  Świszcz podkreślił, że liczba osób bez prądu cały czas się zmniejsza. W poniedziałek rano było to ponad 55 tysięcy.

  Jak podał na Twitterze wiceszef RCB, 554 wynosi liczba uszkodzonych budynków. Najwięcej z nich gwałtowna pogoda uszkodziła na Podkarpaciu - 344. Jeżeli chodzi o budynki gospodarcze, szkody odnotowano w 88 budynkach, najwięcej w woj. dolnośląskim.

  Tysiące interwencji i setki uszkodzonych budynków

  W ciągu dwóch ostatnich dni strażacy odnotowali 4839 zdarzeń związanych z gwałtowną pogodą. Tylko w poniedziałek interweniowali 4240 razy. Najczęściej - 907 razy - wyjeżdżali w województwie podkarpackim. W woj. dolnośląskim odnotowali 699 zdarzeń, a w małopolskim - 550. 

  Ostatniego dnia w zdarzeniach związanych z porywistym wiatrem brały udział 5762 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczestniczyło w nich łącznie 25 859 strażaków. W niedzielę pracowało prawie 3800 strażaków. Najczęściej usuwali połamane drzewa i zabezpieczali dachy.

  Trudna doba w Małopolsce

  Minionej doby w Małopolsce strażacy przeprowadzili 550 interwencji. Wzywani byli przede wszystkim do usuwania wiatrołomów blokujących drogi i do uszkodzonych dachów. Takich zdarzeń było ponad 400. Kilkanaście zgłoszeń odebrali od północy do rana. W Krakowie przy ulicy Wiślisko upadające drzewo raniło mężczyznę w nogę.

  Jak powiedział rzecznik małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Sebastian Woźniak, najwięcej zgłoszeń - 145 - napłynęło z powiatu krakowskiego. Straż wyjeżdżała tam 56 razy.

  - Interweniowaliśmy na mniejszą lub większą skalę w każdym powiecie. Uszkodzonych zostało 111 budynków, w tym 81 mieszkalnych i 30 gospodarczych. Najczęściej dotyczyło to uszkodzeń dachów, dwa zostały zerwane - mówił Sebastian Woźniak.

  Silny wiatr przyniósł do Polski niż Sabina przetaczający się od niedzieli nad dużą częścią Europy. To nie koniec gwałtownej pogody. W większości kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem.

 • Kłamstwa
  Ponoć największa wichura miała być wczoraj - 10-tego lutego. Tymczasem dzisiaj wiatr jest czterokrotnie silniejszy na południu Polski, niż wczoraj. Te wszystkie służby nic nie wiedzą, na niczym się nie znają.
  ~Zen /2020-02-11 09:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...