Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji w związku z niżem Sabina

  10-02-2020 20:33 Wszystko za sprawą niżu Sabina
  Paweł Frątczak o interwencjach po wichurach TVN24

  Od niedzieli wieczorem w całej Polsce w związku wichurami strażacy interweniowali prawie 3200 razy. Zginęły trzy osoby, a kilka zostało rannych. Wiatr zrywał dachy, a ulewny deszcz powodował podtopienia. Na Opolszczyźnie, po tym jak wiatr zerwał kabel energetyczny, prąd śmiertelnie poraził 16 krów. Ponadto porywy zrywały dachy z budynków, łamały drzewa i niszczyły samochody. Gwałtowna pogoda pozbawiła prądu ponad 55 tysięcy gospodarstw.

  Od niedzielnego wieczora Polska doświadcza skutków silnego wiatru związanego z niżem Sabina. Wiatr okazał się śmiercionośny. W Bukowinie zginęły trzy osoby

  Jak poinformował przed godziną 15 na antenie TVN24 rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, od niedzielnego wieczora Państwowa Straż Pożarna interweniowała prawie 3200 razy. Około 600 interwencji odnotowano w niedzielę, a w poniedziałek do godziny 14 było ich 2600.

  Większość interwencji strażaków dotyczyła połamanych drzew, ale wiatr spowodował też inne szkody. Ponad 40 interwencji dotyczyło uszkodzonych dachów. W poniedziałek w Nowej Sarzynie w województwie podkarpackim silna wichura zerwała dach ze szkoły.

  Strażacy wyjeżdżali też do zalań.

  Duże braki prądu na Podkarpaciu

  Jak podało w poniedziałek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), energii elektrycznej pozbawionych jest w kraju ponad 55 tysięcy odbiorców. Około godziny 14 dostaw prądu pozbawionych było 49 490 odbiorców, najwięcej w województwie podkarpackim. W tym województwie strażaqcy interweniowali kilkaset razy. W większości przypadków strażacy wyjeżdżali do usuwania połamanych gałęzi i konarów drzew tarasujących drogi, ulice lub chodniki

  Zerwane dachy na Dolnym Śląsku

  Według służb prasowych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, porywy wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek dochodziły na Dolnym Śląsku do 100 km/h. Wskutek silnego wiatru zerwana została część dachu budynku gospodarczego w podwrocławskim Tyńcu. Uszkodzenia dachów zanotowano też w budynkach w Bolesławcu oraz w miejscowości Kruszyn w powiecie bolesławieckim. Dach został zerwany z budynku mieszkalnego również w miejscowości Paszowice w powiecie jaworskim, a w gminie Mirsk konary drzew uszkodziły cztery auta.

  Prąd poraził 16 krów w Opolskiem

  Na Opolszczyźnie pod Krapkowicami wiatr zerwał kabel energetyczny biegnący od słupa do budynku. Przewód pod napięciem spadł na oborę. Przez metalowe poidła i łańcuchy prąd poraził 16 krów mlecznych. Zwierzęta padły na miejscu.

   

  Przewrócony maszt na molo

  Na Pomorzu Zachodnim strażacy wyjeżdżali kilkaset razy, przede wszystkim w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim, lubańskim i gryfickim. W Olszynie (pow. lubański) bardzo silny podmuch wiatru uszkodził dach domu.

  - Nieprzejezdnych jest pięć szlaków kolejowych. Odwołano wyjście promu Copernicus z portu w Świnoujściu - poinformował w niedzielę wieczorem wicedyrektor RCB Grzegorz Świszcz.

  Największe straty materialne na Pomorzu wiatr spowodował w Gniewinie, gdzie wichura zerwała 120 metrów kwadratowych elewacji. W Gdyni na Molo Południowym wiatr przewrócił maszt.

  Zachowajmy ostrożność

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę alert do osób przebywających na południu Polski. SMS-y otrzymały osoby przebywające na terenie woj. dolnośląskiego, opolskiego i podkarpackiego, a także w części woj. śląskiego i małopolskiego.

  "Jeśli możesz, zostań w domu" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

 • Wichura?
  Mielismy malo opadow i wody mamy pod dostatkiem a i drewno na Opal sie znalazlo rozdac biednym no i akcje budowac zbiorniki na wode naprawde pomyslow mamy od groma tylko gdzie w beczkach magazynowac,stawiki obok domostwa a jak sie ktos utopi znowu Problem do wlasciciela.
  ~Brawo /2020-02-10 16:12
 • Wichura?
  Ta wichura to pikus sciema na przeciw zapomnianych i pozamiatanych afer przykrawka ludzie zapomnieli juz chyba jakos cicho a milionerow przybywa no niestety uczciwie pracowali wszyscy tylko gdzie tak idzie sie dorobic kraj pelen jaj.
  ~matula /2020-02-10 09:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...