Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Odwołane loty, brak prądu. Sztorm Ciara nęka Europę Zachodnią

  09-02-2020 19:40 Niebezpieczna pogoda
  Załamanie pogody w Czechach i Niemczech ENEX

  Przez Europę Zachodnią przetacza się gwałtowny sztorm Ciara. W wielu krajach obowiązują alerty przed silnym wiatrem. Poza tym pada ulewny deszcz, powodujący lokalne powodzie. W Wielkiej Brytanii ponad 100 tysięcy odbiorców nie ma prądu. Linie lotnicze odwołują loty. Pogodowe relacje dostajemy na Kontakt 24.

  Do Wielkiej Brytanii w niedzielę dotarła związana z niżem Sabine burza Ciara. Wieje silny wiatr i pada ulewny deszcz. Jak ostrzegają brytyjscy meteorolodzy, prędkość wiatru za sprawą Ciary może dochodzić w porywach do 145 kilometrów na godzinę. Wydano alerty pierwszego i drugiego stopnia w trójstopniowej rosnącej skali dla znacznych obszarów Anglii i Walii. Będą obowiązywać do godziny 22 w niedzielę. Jak przyznał meteorolog Alex Burkill, liczba regionów które objęto alertem drugiego stopnia, jest niezwykła i pokazuje ogromy zasięg, jaki będzie miała burza Ciara.

  - Nie tylko u wybrzeży kraju prędkość wiatru osiągnie maksymalnie 128 kilometrów na godzinę, ale również w regionach położonych w głębi lądu, gdzie takie zjawisko występuje bardzo rzadko - mówił Burkill. Dodał, że takie porywy, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, spowodują spore utrudnienia. W niektórych częściach północnej Anglii i Walii spadło już 100 litrów wody na metr kwadratowy.

  Linie lotnicze British Airways i Vrigin Atlantic odwołały niektóre loty z lotnisk Heathrow, Gatwick oraz London City. Przewoźnicy kolejowi zalecają mieszkańcom, by unikali podróży.

  O godzinie 17 w kraju prądu pozbawionych było około 118 tysięcy mieszkańców.

  Skutki wiatru odczuwalne są też w Polsce.

  Niebezpiecznie też w Holandii i Francji

  Skutki burzy odczuwalne są też w Holandii. Odwołano 240 lotów z portu lotniczego Amsterdam-Schiphol, jednego z największych w Europie. Holenderscy meteorolodzy wydali alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem, którego prędkość w porywach może sięgać do 140 km/h.

  Służby zalecają, by pozostać w domu.

  Wysokie fale, zamknięte szkoły

  Gwałtowna pogoda panuje też we Francji. W ponad 40 departamentach kraju obowiązują alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Występują utrudnienia w lotach samolotów. Wysokość fal u wybrzeży Bretanii sięgnęła 6,6 metra.

  Moment kulminacyjny wichury prognozowany jest na niedzielny wieczór oraz poniedziałkowy poranek.

  W Luksemburgu w poniedziałek zamknięte będą szkoły. Utrudnienia w ruchu dotknęły też lotnisko w Brukseli, odwołano wiele lotów.

  Skutki burzy w Niemczech

  W Niemczech burza nazywana jest Sabine. Państwowe koleje Deutsche Bahn zawiesiły połączenia długodystansowe, zwłaszcza do miast i miejscowości, w których istnieje ryzyko silnego sztormu, jak Emden i Norddeich na północnym zachodzie oraz do Kilonii na północy i na wyspę Sylt.

  Około 180 spośród 1,2 tysiąca zaplanowanych lotów do i z Frankfurtu, zostało odwołanych w niedzielę, w poniedziałek zawieszono kolejnych 130 połączeń.

  Lufthansa poinformowała, że odwołuje loty krótko- i długodystansowe do poniedziałku odpowiednio do godziny 13 i 14.

  Odwołane imprezy sportowe

  Z powodu burzy odwołano wcześniej kilka zaplanowanych na niedzielę meczów piłkarskich w Belgii i Holandii oraz spotkanie Borussia Moenchengladbach-FC Koeln w lidze niemieckiej. Zrezygnowano też z mającego się odbyć tego dnia konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen.

  Relacja z Londynu

  Na Kontakt 24 od pana Jacka dostaliśmy zdjęcie przewróconego drzewa przy stacji metra Victoria w Londynie.

  - Na ulicach widać poprzewracane rowery i to drzewo. Ludzi jest mało. Chodzą w kapturach, kurtkach, ciągle pada deszcz - mówił pan Jacek.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...