Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 12°C 4°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Zima zaatakowała w górach. Zamiecie, na drogach pojawiły się utrudnienia

  04-02-2020 15:00 Zimowa aura
  Podhale pod śniegiem TVN24

  Na południu kraju zapanowała zimowa aura - sypnęło śniegiem. Na drogach panują trudne warunki, ulice i pobocza są zasypane, jest ślisko.

  Nadchodzące dni ochłodzą nieco ferie - wiosenne mgnienie zmieni się na zimowe lub prawie zimowe.

  Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, na nizinach temperatura maksymalna w środę i czwartek mieściła się będzie w kanonie lekkozimowym. Termometry pokażą od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 st. C na Pomorzu. Miejscami wystąpią opady śniegu lub deszczu. W nocy temperatura spadnie do -8 st. C. Atmosferę lutego potwierdzi zimny i porywisty wiatr, który powieje z kierunków północnych, obniżając odczuwalną temperaturę do wartości iście zimowych.

  Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniem, zamieciami śnieżnymi i opadami deszczu.

   

  Zima w górach

  Weekend zapowiada się wyżowy z "ujemną nocą" (temperatura może spaść do -10 st. C) i "dodatnim dniem" (termometry pokażą 9 st. C). Następny tydzień to przeważnie nieznacznie dodatnie noce z temperatura 1-5 st. C i wiosennie dni z temperatura maksymalną lokalnie wynoszącą 12-14 st. C.

  Ale od czego są i góry i ferie? Tu sytuacja pogodowa będzie dużo lepsza. Do końca tygodnia izoterma zero stopni poniżej 800 metrów nad poziom morza oznacza ujemną temperaturę w kurortach górskich nie tylko w nocy, ale i w dzień.

  Przez najbliższe trzy doby naturalny śnieg w ilościach 20-30 centymetrów oraz dobre warunki do naśnieżania powinny poprawić w znakomity sposób sytuację śnieżną. Nieco przeszkadzać będzie chwilami silniejszy wiatr, ale tylko w środę i czwartek.

  Kolejny tydzień będzie trochę cieplejszy, ale z chwilowymi opadami śniegu, słońcem w przerwach, na ogół słabym wiatrem i niezbyt wysoką temperaturą.

  Trudne warunki w górach

  W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

  - W tej chwili w Tatrach jest załamanie pogody. Jest opad śniegu, który będzie coraz bardziej intensywny - powiedział Piotr Konopka, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zaznaczył, że wieje też silny wiatr, który we wtorek rano przekraczał 100 kilometrów na godzinę. - Są to warunki, w których nie należy w góry wychodzić - dodał.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...