Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Helsinki bez śniegu. Pierwszy taki styczeń w historii pomiarów

  02-02-2020 11:50 Cały styczeń był stosunkowo ciepły

  Według fińskiego Instytutu Meteorologicznego (Ilmatieteen laitos) tegoroczny styczeń był wyjątkowy pod względem statystyk dla stolicy kraju - Helsinek. Pierwszy miesiąc roku był - jak podkreślono - "całkowicie bezśnieżny".

  Stacja pomiarowa w centrum Helsinek nie zarejestrowała w styczniu ani jednego centymetra pokrywy śnieżnej. Taka sytuacja nie zdarzyła się odkąd prowadzone są pomiary, czyli od 1844 roku - podało w piątek fińskie radio publiczne.

  Na przestrzeni lat dużą liczbę bezśnieżnych dni w centrum Helsinek w styczniu odnotowano w 1925 roku oraz 1930 roku, kiedy to dni bez śniegu było po 29, zaś w 2018 r. było ich 21. Jak wynika z wieloletnich danych pomiarowych, zazwyczaj w styczniu Helsinki są pod śniegiem - w ubiegłym roku bezśnieżnych styczniowych dni było zaledwie sześć, co jest również średnią dla lat 1981-2000.

  Duża amplituda temperatury

  Według meteorologów cały styczeń był w dużej części Finlandii okresem wyjątkowo wysokiej, jak na tę porę roku, temperatury. W Helsinkach, mimo zdarzających się porannych przymrozków, zanotowano tylko dwa dni ze średnią dobową temperaturą poniżej zera. Równocześnie w ciągu dnia termometry wskazywały powyżej 5 stopni Celsjusza, co zdarzyło się przez 15 dni stycznia.

  Jednocześnie na północnych krańcach Finlandii w pobliżu granicy z Norwegią odnotowywano w styczniu lokalnie spadki temperatury do niemal -40 st. C. Pod koniec miesiąca mróz sięgał -38,8 st. C. Bywały dni, że różnica temperatury między północną a południową częścią kraju przekraczała 40 stopni.

  W miejscowości Kittila położonej w fińskiej części Laponii odnotowano obfite opady - pod koniec stycznia pokrywa śnieżna wynosiła 111 centymetrów, co jest rekordem w 50-letniej historii pomiarów dla tego miejsca.

  W ostatni dzień miesiąca Uniwersytet w Turku wydał też pierwszy w tym roku komunikat o unoszących się pyłkach informując, że na południu Finlandii zaobserwowano kwitnące leszczyny i olchy.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...