Informacje
 • Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Blisko 300 zakażonych

  21-01-2020 11:18 Najnowsze dane
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" TVN24

  Do sześciu wzrosła liczba ofiar nowego rodzaju koronawirusa w Chinach. Według najnowszych informacji służb medycznych w całym kraju zakażonych jest co najmniej 291 osób, najwięcej w mieście Wuhan. Nowe przypadki zachorowań odkryto także w innych prowincjach kraju.

  Jak poinformował we wtorek na konferencji burmistrz miasta Wuhan, bilans ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa w Chinach wzrósł do sześciu. Według Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia w kraju łącznie zakażonych jest 291 osób. Najwięcej przypadków - 270 - stwierdzono w prowincji Hubei, a w samym mieście Wuhan - 258. Inne przypadki odnotowano w Pekinie, Szanghaju, południowej części prowincji Guangdong oraz prowincji Zhejiang.

  Dwa przypadki zakażenia stwierdzono też w Tajlandii i po jednym w Korei Południowej oraz Japonii.

  >>>KORONAWIRUS. CO O NIM WIEMY?

  WHO zwołuje Komisję

  Miejska komisja zdrowia w Wuhan poinformowała ponadto, że 15 pracowników medycznych jest zakażonych koronawirusem, stan jednego z nich jest krytyczny.

  W środę w Genewie odbędzie się spotkanie Komisji do spraw Nagłych Wypadków (Emergency Comittee) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa i tego, czy stanowi on międzynarodowe zagrożenie. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia potwierdziła, że może on być przenoszony między ludźmi.

  WHO spodziewa się, że w najbliższych dniach mogą pojawić się kolejne przypadki zakażenia koronawirusem na terenie Chin i poza granicami tego kraju.

  W najbliższym czasie setki milionów Chińczyków będą podróżować w kraju i za granicą z okazji Chińskiego Nowego Roku - będzie to poważne wyzwanie dla służb medycznych.

  >>>CZYTAJ TAKŻE: NOWY KORONAWIRUS JEST PODOBNY DO SARS

  Co wiemy o nowym koronawirusie

  • Wirus nazywany jest 2019-nCoV i jest nowym, niezidentyfikowanym wcześniej typem koronawirusa;
  • Spośród wielu odmian koronawirusów jedynie sześć z nich potrafi atakować ludzi. Ten odkryty w Wuhan może być siódmym takim podtypem;
  • Naukowcy twierdzą, że "najbardziej prawdopodobnym" źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi;
  • Zakażenie wywołane nowym koronawirusem może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu;
  • W związku z przypadkami zakażenia koronawirusem zaleca się, aby dobrze gotować mięso i jajka oraz unikać kontaktu ze zwierzętami i osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy.

  Koronawirus - co to?

  Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować wiele różnych infekcji, od zwykłego przeziębienia, aż po ostry zespół niewydolności oddechowej (SARS). Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach.

  Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli. Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...