Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Turystka spadła z Buli pod Rysami. "Doznała kontuzji nogi i żeber"

  21-01-2020 15:30 Na szlakach jest ślisko i niebezpiecznie
  Trudne warunki na tatrzańskich szlakach TVN24

  Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowali we wtorek na pokładzie śmigłowca do zakopiańskiego szpitala turystkę. Kobieta, wchodząc na Rysy, najprawdopodobniej poślizgnęła się i spadała wzdłuż szlaku.

  - Kobieta była przytomna, ale doznała kontuzji nogi i żeber oraz ma poobijaną głowę - powiedział ratownik dyżurny TOPR. Ratownicy apelują o rezygnację z wypraw wysokogórskich, ponieważ szlaki są mocno oblodzone. Nawet posiadanie sprzętu do zimowej wspinaczki, jak raki czy czekan, nie gwarantuje bezpieczeństwa.

  Turystka spadła z Buli pod Rysami. Bula to kopulaste lub okrągławe wzniesienie na grzbiecie górskim, na stoku lub w dolinie. Ta pod Rysami jest dogodnym lądowiskiem dla śmigłowców TOPR, wykorzystywanym podczas akcji ratunkowych w okolicy. Przez jej południowo-wschodni skraj prowadzi szlak turystyczny na Rysy.

  Oblodzone szlaki

  W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że na szlakach zalega twardy śnieg i w wielu miejscach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

  Na wycieczki dolinne, do poziomu schronisk, niezbędne będą raczki oraz kijki trekkingowe. W wyższych partiach gór pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy. Miejscami na grani śnieg jest całkowicie wywiany i wystają kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych w tej części Tatr wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim.

  W minioną sobotę doszło do dwóch śmiertelnych wypadków w Tatrach - w rejonie Rysów i Granatów.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O WYPADKU W TATRACH


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...