Informacje
 • Koronawirus dotarł do USA

  21-01-2020 21:57 Zakażony 30-latek
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" TVN24

  Koronawirus wydostał się z Azji i dotarł do USA. Został zdiagnozowany u mężczyzny, który podróżował do chińskiego Wuhan - miasta, które uznaje się za ognisko choroby.

  Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w USA. 30-letni mężczyzna, mieszkaniec hrabstwa Snohomish w stanie Waszyngton, został zdiagnozowany w Seattle. Jak podają amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention), mężczyzna 15 stycznia wrócił z Wuhan, chińskiego miasta uznawanego za ognisko koronawirusa. Tuż po przybyciu do Stanów Zjednoczonych mężczyzna nie miał objawów choroby - zaczęły się pojawiać później.

  Mężczyzna pozostaje pod opieką lekarzy w szpitalu nieopodal Seattle, jest w dobrym stanie.

  - Jesteśmy wdzięczni za to, że pacjent ma się dobrze - powiedziała Nancy Messonnier, szefowa należącego do CDC Narodowego Centrum do spraw Szczepień i Chorób Układu Oddechowego. Jak dodała, ryzyko, że koronawirus przeniesie się dalej, jest niewielkie.

  Dziewięć zabitych osób

  Bilans ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa w Chinach wzrósł do dziewięciu. Według Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia w kraju łącznie zakażonych jest 440 osób. Najwięcej przypadków - 270 - stwierdzono w prowincji Hubei, a w samym mieście Wuhan - 258. Inne przypadki odnotowano w Pekinie, Szanghaju, południowej części prowincji Guangdong oraz prowincji Zhejiang. Dwa przypadki zakażenia stwierdzono też w Tajlandii, po jednym w Korei Południowej, Japonii i teraz w USA.

  Co wiemy o nowym koronawirusie

  • Wirus nazywany jest 2019-nCoV i jest nowym, niezidentyfikowanym wcześniej typem koronawirusa;
  • Spośród wielu odmian koronawirusów jedynie sześć z nich potrafi atakować ludzi. Ten odkryty w Wuhan może być siódmym takim podtypem;
  • Naukowcy twierdzą, że "najbardziej prawdopodobnym" źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi;
  • Zakażenie wywołane nowym koronawirusem może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu;
  • W związku z przypadkami zakażenia koronawirusem zaleca się, aby dobrze gotować mięso i jajka oraz unikać kontaktu ze zwierzętami i osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy.

  Koronawirus - co to?

  Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować wiele różnych infekcji, od zwykłego przeziębienia, aż po ostry zespół niewydolności oddechowej (SARS). Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach.

  Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń. Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...