Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Sztorm Gloria. Czworo zabitych przez atak pogody na Hiszpanię

  20-01-2020 21:44 Wiatr wiał z prędkością ponad 100 km/h

  Przechodzący przez Półwysep Iberyjski sztorm Gloria przyczynił się w Hiszpanii do śmierci czterech osób. W niedzielę i poniedziałek wiatr wiał w porywach z prędkością 115 kilometrów na godzinę. Alarmy najwyższego stopnia obowiązywały w dziewięciu prowincjach.

  W prowincjach Teruel, Albacete i Murcia państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone alerty przed intensywnymi opadami śniegu. W Barcelonie, Gironie i Tarragonie również obowiązywały alarmy najwyższego stopnia przed wzburzonym morzem. W całej autonomicznej Wspólnocie Walenckiej wydano ostrzeżenia przed dwoma tymi czynnikami. W związku z osłabieniem się siły wiatru, najwyższy stopień alarmu przestał obowiązywać na Wyspach Balearskich oraz w prowincjach Walencja i Alicante.

  Ofiary śmiertelne

  Ofiarą śmiertelną sztormu Gloria jest 54-letnia bezdomna kobieta, która zmarła z wychłodzenia. Jej zwłoki znaleziono w poniedziałek rano na ławce w parku w nadmorskim mieście Gandia w prowincji Walencja. Tego samego dnia pewnego mężczyznę zabiła strącona przez silny wiatr dachówka. W niedzielę w Asturii zginął 44-letni kierowca, został uderzony przez furgonetkę, która wpadła w poślizg na pokrytej śniegiem drodze. Czwarta ofiara śmiertelna została znaleziona wychłodzona na śmierć tuż przed swoim domem. Był to mężczyzna.

  Przez gwałtowną pogodę zamknięto na dobę port lotniczy w Alicante, co spowodowało przekierowanie na inne lotniska bądź anulowanie 114 lotów w niedzielę i 76 w poniedziałek. Nieczynne były także porty morskie w Gandii i na wchodzącej w skład Balearów niewielkiej wyspie Formentera.

  Porywisty wiatr, któremu towarzyszyły opady deszczu i śniegu, doprowadziły do połamania wielu drzew na terenie całej Hiszpanii. Tylko we Wspólnocie Walencji, na wschodzie kraju, strażacy otrzymali w nocy z niedzieli na poniedziałek ponad 1,5 tysięcy zgłoszeń o interwencję.

  W poniedziałek z powodu wichur i opadów śniegu w zajęciach szkolnych nie wzięło udziału kilka tysięcy uczniów w całym kraju. Głównym powodem ich nieobecności na lekcjach był zalegający na jezdni śnieg, który zablokował kilkadziesiąt tras szybkiego ruchu i kilka autostrad.

  Ostrzeżenia we wtorek

  Również we wtorek będą obowiązywały ostrzeżenia przed silnym wiatrem, sztormem, opadami śniegu i oblodzeniem.

 • XXI wiek
  Świat się kończy.
  ~Brylant___ /2020-01-20 23:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...