Informacje
 • Oblodzone szlaki w Tatrach. "Warunki są na prawdę wymagające"

  20-01-2020 15:06 Trudne warunki na tatrzańskich szlakach
  Trudne warunki na tatrzańskich szlakach TVN24

  W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na szlakach zalega twardy śnieg i w wielu miejscach występują oblodzenia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

  Jak informuje w komunikacie Tatrzański Park Narodowy, wszystkie szlaki w Tatrach pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którą zalega lód bądź starszy, twardy i zmrożony śnieg - jest bardzo ślisko.

  - Warunki są na prawdę wymagające - powiedział ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podkreślił, że nie tylko sprzęt, ale i umiejętności posługiwania się nim są niezbędne przed wyjściem w góry.

  Oblodzone szlaki

  Na szlakach zalega twardy śnieg i w wielu miejscach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego co oznacza, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Całkowita pokrywa śnieżna nad Morskim Okiem wynosi 35 centymetrów, na Kasprowym Wierchu - 102 cm.

  Niski pułap chmur oraz mgła, w połączeniu ze świeżym opadem śniegu, znacznie utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim. Na wycieczki w niższe partie gór powinno się zabrać raczki oraz kijki trekkingowe.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...