Informacje
 • Koronawirus poważnym zagrożeniem. WHO zwoła Komisję do spraw Nagłych Wypadków

  20-01-2020 20:16 Nie żyją trzy osoby

  Przypadki zakażania koronawirusem pojawiły się w kolejnych chińskich miastach, w tym w Pekinie oraz Szanghaju. Czwarty przypadek zakażenia został zgłoszony poza granicami Chin. Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała, że zwoła w środę nadzwyczajny komitet ekspertów, którzy mają ocenić, czy wirus stanowi międzynarodowe zagrożenie.

  Chińskie władze potwierdziły 217 przypadków zachorowania na koronawirusa, z czego 198 w mieście Wuhan. Pięć nowych przypadków odnotowano w Pekinie, a kolejnych 14 w prowincji Guangdong. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem na całym świecie wzrosła do 221. Do tej pory odnotowano trzy ofiary śmiertelne koronawirusa.

  W środę w Genewie odbędzie się spotkanie Komisji do spraw Nagłych Wypadków (Emergency Comittee) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa i tego, czy stanowi on międzynarodowe zagrożenie. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia potwierdziła, że może on być przenoszony między ludźmi.

  Pierwszy chory w Korei

  W poniedziałek władze Korei Południowej poinformowały o pierwszym przypadku na terenie swojego kraju. Pacjentem, o którym poinformowało Południowokoreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (KCDC) jest 35-letnia Chinka, mieszkanka Wuhan, która przyleciała w niedzielę na lotnisko Seul-Inczon. Miała objawy wskazujące na koronawirusa, została więc odizolowana i poddana kwarantannie.

  - Ci, którzy mieli z nią kontakt w samolocie, są obecnie badani - przekazało KCDC. Kobieta mówiła, że w sobotę miała wysoką gorączkę, dreszcze i bóle mięśni.

  Coraz więcej przypadków

  W najbliższym czasie setki milionów Chińczyków będą podróżować w kraju i za granicą z okazji Chińskiego Nowego Roku - będzie to poważne wyzwanie dla służb medycznych.

  Informacja o gwałtownym wzroście zachorowań w mieście Wuhan została podana w Chinach po wcześniejszym zapewnieniu ze strony komisji rządowej ds. zdrowia, że wybuch nowego szczepu koronawirusa w tym kraju jest kontrolowany, chociaż droga jego rozprzestrzeniania się nie została jeszcze zmapowana, a źródło jego pochodzenia wciąż nie jest znane.

  Gorączka, trudności w oddychaniu

  Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować wiele różnych infekcji, od zwykłego przeziębienia, aż po ostry zespół niewydolności oddechowej (SARS). Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach.

  Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli. Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim.

  Pierwsze przypadki pojawiły się w chińskim mieście Wuhan:
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...