Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Ślisko i niebezpiecznie. Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach

  18-01-2020 15:05 Jest bardzo ślisko
  Kolejny wypadek w Tatrach TVN24

  W Tatrach doszło do kolejnego tragicznego wypadku - turysta zginął w rejonie Granatów. Kilka godzin później do śmiertelnego zdarzenia doszło również w rejonie Rysów. Tatry pokrywa lodoszreń, jest bardzo ślisko - przekazał dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Kasprowym Wierchu.

  Do ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego informacja o zdarzeniu dotarła w sobotę po południu. W rejonie Granatów turysta spadł z dużej wysokości i zginął.

  To kolejny w sobotę tragiczny wypadek w Tatrach. Rano ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zostali wezwani w rejon Rysów w Tatrach. Turysta poniósł śmierć w wyniku upadku z dużej wysokości. Druga osoba - kobieta - poślizgnęła się na oblodzonym szlaku. Nie odniosła poważnych obrażeń i w dobrym stanie została przetransportowana do Zakopanego.

  Wcześniej ratownik dyżurny Krzysztof Długopolski informował, że w Tatrach doszło do dwóch wypadków w niemal tym samym czasie. Na miejsce wyruszyli ratownicy na pokładzie śmigłowca ratunkowego.

  Trudne warunki

  Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ostrzegają, że górskie szlaki są bardzo śliskie, a niektóre trakty, nawet te położone poniżej schronisk, w całości są pokryte lodem. Od wielu dni w górach nie padał śnieg. Ten, który leży, na skutek zmian temperatury i wiatru utworzył lodową kopułę. Uważać należy na lodoszreń, która powstaje po odwilży z wody ze stopionego śniegu. Poruszanie się po takim terenie bez raków lub raczków grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem. Oprócz raków  potrzebny jest również czekan, detektor, łopatka i kask.

  Tatrzańskie jeziora, w tym Morskie Oko, pokrywa cienka warstwa lodu. Tafla może się załamać, dlatego nie można na nią wchodzić - przestrzegają przyrodnicy z TPN.

  W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest też samoistne schodzenie małych i średnich lawin.


 • tragedia?
  Czy ci turysci poszaleli kazdy spaceruje jak w parku,to jest chore ilu jeszcze musi turystow zginadz by czlowiek zrozumial wreszcie gory w zimie to nie zarty.
  ~mysliciel /2020-01-18 12:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...