Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 0°C -5°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Upragniony deszcz w Australii. "Trzymamy kciuki, żeby padało przez najbliższe dni"

  17-01-2020 13:27 Sezon pożarowy jeszcze trwa
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Facebook.com/australianarmy

  Opady deszczu, jakie pojawiły się w tym tygodniu w Australii, przyniosły ulgę zmęczonym strażakom i mieszkańcom objętych ogniem terenów. Nie są one jednak wystarczające, aby ugasić wszystkie pożary. - Trzymamy kciuki, żeby opady trwały kilka najbliższych dni - mówią strażacy z Nowej Południowej Walii.

  Australia od miesięcy walczy z pożarami, w których zginęło 29 osób i około miliarda zwierząt. Płomienie zniszczyły ponad 2500 domów.

  W Wiktorii, Nowej Południowej Walii i Queensland - stanach dotkniętych przez najpoważniejsze pożary - w tym tygodniu spadł długo oczekiwany deszcz. Jak twierdzą strażacy, to duże ułatwienie w walce z pożarami, jednak opady nie ugaszą wszystkich ognisk.

  - Trzymamy kciuki, żeby padało przez kilka najbliższych dni - mówią strażacy z Nowej Południowej Walii.

  Według prognoz australijskiego Biura Meteorologicznego (BOM), niektóre regiony Nowej Południowej Walii i Queensland nadal będą doświadczać burz z intensywnymi opadami.

  - Ostatnie opady były wręcz fantastyczne - powiedział Sam White hodowca bydła z miasta Guyra.

  Deszcz niesie też zagrożenie

  Ostatnie opady niosą ze sobą jednak pewne niebezpieczeństwo. Istnieje ryzyko, że spalona ziemia nie przyjmie dostaw wody, przez co pojawią się powodzie błyskawiczne. To z kolei może powodować zawalanie się drzew, które poważnie ucierpiały podczas pożarów. Już teraz w niektórych regionach pojawiły się powodzie. W jednym z parków dzikiej przyrody pracownicy musieli uratować koale od wody powodziowej i pływających w niej krokodyli.

  Ulewy pomogły nieco oczyścić zadymione powietrze w Australii, ale wciąż w Sydney, Canaberze i Melbourne stan powietrza jest fatalny. Dym z australijskich pożarów był śledzony przez satelity NASA. Jak pokazano w tym tygodniu, zdążył już okrążyć Ziemię.

  Ponad 17 milionów hektarów

  Pożary buszu, które przez długie tygodnie pustoszyły Australię, spowodowały poważne szkody zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców. W kraju znacznie zmienił się krajobraz - pnie drzew zwęglił ogień, a niegdyś zielona roślinność stała się czerwono-brązowa.

  W mocno zniszczonych miastach Buxton i Balmoral wciąż zalegają spalone pojazdy. Znaczne straty odnotowano także w transporcie, zarówno kolejowym, jak i infrastrukturze drogowej oraz energetyce.

  Według wstępnych wyliczeń na obecny sezon pożarowy, ogień w Australii Południowej objął zasięgiem 10,7 miliona hektarów. W danych nie zostały jednak zawarte zniszczenia w Terytorium Północnym, gdzie od sierpnia spłonęło niemal 7 milionów hektarów terenu.

  >>> Zobacz rozmiar zniszczeń na zdjęciach

  Według prognoz BOM Australia będzie musiała poczekać do marca na wystarczająco obfite deszcze, które przyniosą trwałą ulgę od suchej i wietrznej pogody, podsycającej pożary buszu.

 • dawno tak nie cieszył deszcz
  HURA nareszcie taaaaak dobra wiadomość z Australii :D
  MartatraM /2020-01-17 14:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...