Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Alarmy i prognozy zagrożeń. Niebezpieczne mgły, porywy wiatru, opady śniegu i lód

  17-01-2020 15:10 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na poniedziałek 24.02 tvnmeteo.pl

  W piątek w kilku regionach Polski utrzymują się ograniczające widzialność mgły. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W kolejnych dniach niebezpieczeństwo mogą stwarzać intensywne opady śniegu, oblodzenia i silny wiatr.

  W piątek mgliście jest w kilku regionach Polski. Jak poinformował przed godziną 15 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, mgła ogranicza widzialność:

  - do 300 metrów w Szymanach;

  - do 600 metrów w Krakowie;

  - do 700 metrów w Białymstoku.

  Ostrzeżenia meteorologiczne

  Przed mgłą ostrzegają również synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak czytamy w komunikacie, od godzin nocnych występują mgły, w których widzialność utrzymuje się poniżej 200 metrów. Ze względu na ujemną temperaturę mgły mogą marznąć, powodując śliskość. Zjawisko w takiej postaci może potrwać do godzin popołudniowych.

  Alerty zostały wydane w województwach:

  - świętokrzyskim (w powiatach: buskim, kazimierskim i pińczowskim), małopolskim (w powiatach: dąbrowskim, tarnowskim, brzeskim, bocheńskim, wielickim, proszowickim, Kraków, krakowskim, miechowskim, olkuskim, chrzanowskim i oświęcimskim), gdzie ważne będą do godz. 9 w sobotę;

  śląskim (w powiatach: raciborskim, wodzisławskim, rybnickim, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, mikołowskim, pszczyńskim, Tychy i bieruńsko-lędzińskim), gdzie stracą ważność o godz. 21 w piątek.

  SILNY WIATR

  Oprócz ostrzeżeń przed mgłami, IMGW wydało także alerty przed silnym południowym wiatrem. Według prognoz w województwie dolnośląskim w powiatach kłodzkim i ząbkowickim będzie rozpędzał się średnio do 30-45 kilometrów na godzinę, zaś w porywach do 75 km/h.

  Alarmy stracą ważność o godzinie 2 w sobotę.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  Aura na południu kraju może być też zagrożeniem w sobotę - IMGW planuje wydać alarmy przed szeregiem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. W woj. dolnośląskim spodziewane są oblodzenia. Z kolei w woj. świętokrzyskim i małopolskim możliwe są gęste mgły.

  W woj. małopolskim i śląskim mogą pojawić się alarmy przed intensywnymi opadami śniegu. Spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 centymetrów.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  W niedzielę w woj. śląskim i małopolskim wciąż zagrożeniem mogą być intensywne opady śniegu. Miejscami może spaść od 10 do 20 centymetrów.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  W poniedziałek w woj. pomorskim prognozuje się silny wiatr o średniej prędkości w strefie nadmorskiej od 30 do 40 kilometrów na godzinę, a w porywach do 75 km/h. Na pozostałym obszarze województwa może osiągać w porywach do 65 km/h. IMGW planuje wydać alerty pierwszego stopnia.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...