Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -8°C -3°C -12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • "Teraz susze będą coraz częstszym zjawiskiem". Zmiany klimatu a pożary

  11-01-2020 13:09 Klimatolog komentuje bieżącą sytuację
  Za nami najgorętsza dekada w historii NASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann

  Australia płonie od wielu tygodni. Ze względu na wysoką temperaturę i inne niesprzyjające warunki pogodowe żywioł jest trudny do opanowania. Jak stwierdziła klimatolog Joanna Wibig z Uniwersytetu Łódzkiego, ogromną rolę w pogarszającej się sytuacji odgrywają zmiany klimatu.

  Zmiany klimatu spowodowały, że między innymi w Australii pożary są groźniejsze i trudniej je gasić.

  - Zmiany klimatu zdecydowanie przyczyniają się do łatwiejszego rozprzestrzeniania się pożarów w Australii, ale także na przykład w Kalifornii. Pożary zawsze wybuchały w tych częściach świata, ale teraz są groźniejsze: podczas susz łatwiej się rozprzestrzeniają i trudniej je ugasić - mówiła klimatolog Joanna Wibig z Uniwersytetu Łódzkiego.

  Jak stwierdziła, na pożary coraz bardziej narażone będą regiony, w których zmniejsza się ilość opadów albo temperatura wyraźnie rośnie. Dodała, że gdy woda szybciej paruje, roślinność na danym obszarze wysycha. W ten sposób staje się dobrym paliwem w razie pożaru.

  - W strefach, gdzie paliwo jest wilgotne, pożarowi trudniej się będzie rozprzestrzenić - powiedziała.

  Przestrzeń do pożarów

  Specjalistka dodała, że w Australii, wraz ze zmianami klimatu, robi się nie tylko dużo cieplej, ale i dużo bardziej sucho. W ostatnich dniach, kiedy temperatura sięgała wysokich wartości, a opadów od pewnego czasu nie było, dostępność wysuszonej roślinności była olbrzymia. Dlatego kiedy zaczynał się pożar, trudno go było opanować.

  Kontynent ten już dawniej borykał się z problemami pożarów. Ogień był łatwiejszy do ugaszenia, kiedy nie było tak sucho.

  - Teraz zaś susze będą coraz częstszym zjawiskiem - zasugerowała Wibig.

  >>> Czytaj więcej o aktualnej sytuacji w Australii

  Niedobory wody

  Wibig zapytana, czy wraz z globalnym ociepleniem cały świat staje się suchszy, zaprzeczyła.

  - Zmiany opadów są przestrzennie bardzo zróżnicowane, w uproszczeniu można jednak przyjąć, że w tych regionach, w których opady były niewielkie, będzie ich jeszcze mniej - powiedziała. Dodała jednak, że na obszarach, gdzie opadów było dużo nie prognozuje się, że ich ilość znacząco spadnie. Przykładem może być Skandynawia, gdzie już teraz pojawia się więcej opadów.

  Według Wibig, nie ma prognoz, które mówiłyby o tym, że wraz z globalnym ociepleniem wzrośnie ryzyko pożarów w Polsce.

  - Gdy latem pojawia się dłuższy okres bez opadów, istnieje poważne zagrożenie pożarowe w lasach - podkreśliła. Przypomniała też, że wraz ze wzrostem temperatury (i parowania), pojawia się niedobór wody. Tu przykładem są Skierniewice, gdzie w czerwcu zabrakło wody w kranach. - Z takimi problemami będziemy się stykali coraz częściej - ostrzegła.

  Jak zatrzymać katastrofę

  Jak stwierdziła badaczka, według prognoz w Polsce nie zmieni się roczna ilość wody w opadach.

  - Będą jednak rozłożone w czasie, inaczej niż dotychczas - mówiła. Według niej opady deszczu czy śniegu będą pojawiały się rzadziej, ale jeśli już wystąpią, będą bardzo intensywne.

  - To nie jest dobra wiadomość dla gospodarki -skomentowała.

  >>> Czytaj: "Za wszelką cenę powinniśmy pozostawić wodę w ekosystemie"

  Zapytana, co można zrobić, aby zatrzymać zmiany klimatu, Wibig przypomniała, że musimy popracować nad ilością gazów cieplarnianych, które wysyłamy do atmosfery. Chodzi nie tylko o ograniczenie emisji dwutlenku węgla, ale i innych gazów cieplarnianych, takich jak metan czy związki azotu. Zaznaczyła, że na całym świecie wciąż brakuje porozumienia w tej sprawie.

  - Również rząd australijski nie zdecydował się ograniczyć wydobycia paliw kopalnych przez największych producentów - podsumowała badaczka. Substancje te po spaleniu emitują szkodliwe dla środowiska związki. Konsekwencje ich działania są bardzo szerokie - rośnie średnia temperatura, powietrze staje się gorszej jakości, oddychanie zaczyna wpływać niekorzystnie na zdrowie czy gwałtownie topnieją lodowce.

  W 2015 roku w Paryżu przyjęto umowę, zakładającą powstrzymanie globalnego wzrostu średniej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza i dążenie do ograniczenia tego wzrostu do 1,5 st. C. W połowie grudnia 2019 na szczycie klimatycznym w Madrycie wszystkie kraje uczestniczące obiecały, że przedstawią nowe zobowiązania dotyczące klimatu do czasu następnej dużej konferencji, która odbędzie się w Glasgow w przyszłym roku. Podziały dotyczące innych kwestii - w tym rynku emisji dwutlenku węgla - zostały odłożone do następnego spotkania.

 • Jak można walczyć z globalnymi zmianami klimatu tylko na jednym kontynencie?
  "(...) musimy popracować nad ilością gazów cieplarnianych, które wysyłamy do atmosfery. Chodzi nie tylko o ograniczenie emisji dwutlenku węgla, ale i innych gazów cieplarnianych, takich jak metan czy związki azotu. (...) Na całym świecie wciąż brakuje porozumienia w tej sprawie (...)".

  I to cała ironia tej walki o powstrzymanie zmian klimatu.
  Bo cała ta "walka" to tylko w Europie. To tu mamy wymieniać węglowe kopciuchy CO na ekologiczne, to tu mamy jeździć autami z silniczkami od kosiarek (trzycylindrowe, o pojemności do 999 cm sześciennych), to tu są autobusy miejskie elektryczne. Panele fotowoltaiczne i panele słoneczne do CO i CWU. Itp, itd.
  A reszta świata ma to w... tyle! Azja, Ameryka i Australia dalej kopcą w najlepsze. W Amazonii dalej w niebotycznym tempie wycinane są zielone płuca Ziemi
  Dopóki w temacie walki ze zmianami klimatu nie będzie ogólnoświatowego porozumienia wszystkich krajów z wszystkich kontynentów - i faktycznego respektowania ustaleń tego porozumienia - to cała ta dzisiejsza "walka" to tylko... kpina!
  Tak samo jak w temacie zanieczyszczenia świata plastikiem.
  Jeden kontynent, choćby największy, czy najbardziej technologiczne rozwinięty - nie jest w stanie powstrzymać zmian powodowanych przez wszystkich mieszkańców planety Ziemia!
  Za czasów zimnej wojny było takie powiedzenie, że III Wojna Światowa odbędzie się na pałki i kamienie. Zimna wojna na szczęście się skończyła.
  Nie wiem przy użyciu jakiej broni odbędzie się kolejna Wojna Światowa. Ale wiem o co będzie ta wojna. O wodę - słodką, pitną wodę...
  ~encelados /2020-01-12 16:37
 • Pożary w Australii to skutek globalnego ocieplenia
  Pożary lasów deszczowych również. Nigdy czegoś takiego wcześniej nie było.
  ~Nick /2020-01-11 13:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...