Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "To jest piekło na Ziemi. To najgorsze, co kiedykolwiek widzieliśmy"

  02-01-2020 21:12 Walkę z ogniem utrudnia wysoka temperatura
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Facebook.com/australianarmy

  Na wschodzie Australii szaleje ponad 200 pożarów. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura sięgająca 40 stopni Celsjusza. Władze stanu Nowa Południowa Walia ogłosiły, że od piątku obowiązywać będzie stan wyjątkowy.

  Dziesiątki tysięcy turystów uciekało w czwartek z nadmorskich miasteczek na wschodnim wybrzeżu Australii. Wczasowicze bali się pożarów, które zagrażały ich życiu i zdrowiu.

  - To jest piekło na Ziemi. To najgorsze, co kiedykolwiek widzieliśmy - powiedziała Michelle Roberts, właścicielka kawiarni w miejscowości Mallacoota położonej w stanie Wiktoria. Tam od poniedziałkowego wieczoru na plaży przebywają cztery tysiące mieszkańców i turystów. W piątek mają oni zostać przewiezieni w bezpieczne miejsca.

  W czwartek ze względu na silny wiatr ewakuowano z Mallacooty jedynie ciężko poparzonych i rannych.

  "Wszyscy są na krawędzi"

  Ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu, a wiele miast nie ma dostępu do wody pitnej. - Wszyscy są na krawędzi - powiedział Shane Flanagan, jeden z mieszkańców nadmorskiej miejscowości Batemans Bay położonej w Nowej Południowej Walii.

  - Absolutne pierwszeństwo w naszym kraju ma dziś walka z ogniem i ewakuacja ludności w bezpieczne miejsca - oświadczył w czwartek premier Australii Scott Morrison. - Są miejsca zarówno w stanie Wiktoria, jak i Nowa Południowa Walia, które zostały całkowicie zniszczone - dodał.

  Władze Nowej Południowej Walii zarządziły ewakuację Parku Narodowego Kościuszki. Powodem było zagrożenie, jakie stanowi dla niego ogień, który pochłonął już w okolicy 130 tysięcy hektarów buszu i upraw rolniczych.

  Australijscy meteorolodzy prognozują, że w sobotę temperatura ponownie przekroczy 40 stopni Celsjusza. - To będzie bardzo niebezpieczny dzień - powiedział Shane Fitzsimmons, komisarz ds. straży pożarnej w Nowej Południowej Walii.

  Ofiary pożarów

  Od 30 grudnia australijskie pożary spowodowały śmierć co najmniej ośmiu osób, a 18 uznawanych jest za zaginione. Nie żyją ojciec z synem, którzy próbowali ochronić przed ogniem swój dobytek. Kolejne dwie osoby znaleziono w różnych samochodach. Ofiarą jest również 28-letni strażak ochotnik, który zginął, kiedy wiatr przewrócił wóz strażacki.

  Pożary od października doprowadziły do zniszczenia ponad 1200 domów. W tym tygodniu pożary zniszczyły co najmniej 381 domów w Nowej Południowej Walii i 43 w Wiktorii. Według władz ta liczba wzrośnie.

 • Podowy
  Jest bardzo ciekawa opinia na temat tych pożarów. Otóż pożary były tam zawsze, każdego roku. Jednak od czasu jak człowiek zaczął zmieniać Australię powstrzymywał te niewielkie pożary. Jednak z roku na rok przybywało "paliwa" w postaci niekontrolowanie rozrastającej się roślinności. Zaburzono w ten sposób równowagę w przyrodzie. W efekcie teraz przekroczono masę krytyczną i płonie prawie cały kontynent (a w każdym razie jego porośnięta część).
  Jeśli nie zmienimy polityki i skali interwencji w naturę to żadne działania proekologiczne nic nie dadzą. Człowiek po prostu musi zmniejszyć zakres ingerencji, a to czy wyemitujemy o kilka procent mniej czy więcej gazów nie ma znaczenia. Teraz natura i tak emituje ich takie ilości, że ludzkość nie przebije tego przez wieki.
  ~hereghihi /2020-01-03 12:31
 • tylko naloty dywanowe
  dobrze tu ktoś powiedział- tylko naloty dywanowe KILKUSET SAMOLOTÓW NARAZ Z WODĄ może opanować ten żywioł, czemu inne państwa nie pomagają, lepiej wydawać na zbrojenia i nabijać kabzę miliarderom niz pomóc zwykłym ludziom i biednym zwierzętom które giną, co za porąbany świat
  ~ass66 /2020-01-03 10:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...