Informacje
 • Północny biegun magnetyczny przesuwa się w kierunku Rosji

  19-12-2019 16:56 Aktualizacja Globalnego Modelu Pola Magnetycznego
  Wędrujący północny biegun magnetyczny Ziemi NOAA/NCEI/CIRES

  Północny biegun magnetyczny Ziemi, w przeciwieństwie do geograficznego, od lat zmienia swoje położenie. Służy jako narzędzie do nawigacji, co sprawia, że bardzo ważne jest dokładne ustalenie jego pozycji. Naukowcy właśnie zaktualizowali Globalny Model Pola Magnetycznego.

  Naukowcy dokonali aktualizacji Globalnego Modelu Pola Magnetycznego (World Magnetic Model), aby wskazać nowe położenie północnego bieguna magnetycznego.

  Globalny Model Pola Magnetycznego jest opracowywany przez amerykańskie Narodowe Centrum Danych Geofizycznych oraz Brytyjską Służbę Geologiczną dla Departamentu Obrony USA, amerykańskich służb cywilnych, a także NATO. Opisuje on ziemskie pole magnetyczne i stara się przewidzieć jego zmiany w najbliższych latach. Model z reguły obowiązuje przez pięć lat, następnie jest aktualizowany.

  Wykorzystywany jest przez wojsko między innymi do nawigacji podmorskiej i powietrznej. Wiele innych organizacji rządowych, jak między innymi NASA, korzysta z niego do pomiarów i mapowania, śledzenia satelitów i anten oraz zarządzania ruchem lotniczym.

  Ma nieco zwolnić

  Globalny Model Pola Magnetycznego 2020 prognozuje, że biegun ten będzie nadal zmierzał w kierunku Rosji. Od momentu jego odkrycia w 1831 roku biegun przemieścił się o 2253 kilometry. Przez długi czas jego wędrówka była dość powolna, dzięki czemu naukowcom nie było trudno śledzić jego pozycję. Od przełomu wieków prędkość wzrosła.

  Tegoroczny model przewiduje, że północny biegun magnetyczny nadal będzie zmierzał w kierunku Rosji. Prędkość tego ruchu powinna się jednak nieco zmniejszyć - do około 40 kilometrów rocznie. Dla porównania - w ciągu ostatnich 20 lat wynosiła około 55 kilometrów rocznie.

  Obecny model ma obowiązywać do 2025 roku. Nie jest jednak wykluczone, że konieczna będzie kolejna aktualizacja.

  Przebiegunowanie

  Co kilkaset tysięcy lat następuje przebiegunowanie. Polega ono na zamianie bieguna północnego z południowym. Ostatnie miało miejsce najprawdopodobniej 770 tysięcy lat temu. Według najnowszych badań ten proces trwał 22 tysiące lat.

  - Odwrócenia pola magnetycznego powstają w najgłębszych warstwach Ziemi, ale ich wpływ przejawia się na całej planecie, szczególnie na jej powierzchni i w atmosferze - tłumaczy profesor Brad Singer, geolog z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Przebiegunowanie może mieć wpływ na nawigację, satelity i komunikację.

  Siła pola magnetycznego zmniejsza się w każdym stuleciu o około pięć procent i oznaki jego osłabienia wskazują na zbliżające się przebiegunowanie. Trudno jest jednak określić, kiedy to nastąpi.

  Biegun północny, czyli południowy

  Biegun magnetyczny nie jest tożsamy z biegunem geograficznym. Bieguny geograficzne to punkty najbardziej oddalone od równika, w których zbiegają się wszystkie południki. Bieguny magnetyczne natomiast są zmienne.

  Kompas wskazuje magnetyczną północ. Ze względu na to, że przeciwne bieguny magnesu się przyciągają, strzałka z literą N tak naprawdę pokazuje południowy biegun magnetyczny. Dla ułatwienia przyjęło się, że jest on jednak nazywany magnetycznym biegunem północnym.

 • Bieguny
  Przeżyłem pół wieku i teraz się dowiedziałem że mieszkam na półkuli południowej, no bo przecież strzałka kompasu pokazuje wyraźnie na biegun południowy.
  A tak na poważnie. rozumiem że biegun magnetyczny północny jest ważny dla nawigacji, ale to było chyba wiele lat temu, przecież teraz nie używa się kompasów do nawigacji, gdyby satelita namierzała od bieguna geograficznego, wszystkie dane były by ciągle stałe.
  Druga sprawa to dziwi mnie fakt że ciągle mówi się tylko o biegunie północnym, a przecież magnetyzm to są 2 bieguny, czy w związku z przesuwaniem się bieguna północnego, nie przesuwa się biegun południowy, powinno się pisać o 2 biegunach.
  ~Kosmita /2019-12-20 13:41
 • PodważamyNaukowcówNASA
  Wszyscy wiedzą że żyjemy we wszechoceanach, a północny biegun jest jedynym biegunem i w dodatku inaczej wyglądającym jak go się opisuje, bo jest Atlantydą z 4 krainami, nad którymi ponad linią karmana zamontowany jest dom Stwórcy, do jakiego strzela CERN, w zwanym projekcie "szklanym sufitem" co mówi i klon Clintonowej, a nawet Morawiecki premier.
  ~Bywalec100kontynentow /2019-12-20 03:26
 • Północny biegun magnetyczny przesuwa się...
  200 lat x 50 km = 10 000km !?
  Lechv0ko /2019-12-19 19:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...