Informacje
 • Noc z silnymi porywami wiatru. Obowiązują ostrzeżenia IMGW

  17-12-2019 19:33 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Pogoda na Wigilię 23.12 tvnmeteo.pl

  Najbliższe godziny przyniosą niebezpieczną aurę. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na południu kraju powieje silniejszy wiatr. Obowiązują alerty pierwszego stopnia.

  Alarmy przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:

  podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim, gdzie ważne będą do godziny 5 w środę;

  - śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim, gdzie ważne będą do godz. 4 w środę;

  W woj. podkarpackim przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h. W woj. śląskim ma wiać ze średnią prędkością 35-45 km/h, w porywach do 75 km/h. Wiatr będzie miał wszędzie południowy i południowo-zachodni kierunek.

  Prognoza zagrożeń na piątek

  IMGW wydał prognozę zagrożeń na piątek. Wynika z niej, że w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim może silnie wiać.

  Na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Sudetów prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 70 km/h. W rejonach podgórskich woj. śląskiego i małopolskiego może wiać ze średnią prędkością 35-45 km/h, w porywach do 75 km/h. Z kolei w rejonach podgórskich Podkarpacia prognozowany jest wiatr o średniej prędkości 35-50 km/h, w porywach do 80 km/h. Wiatr będzie miał wszędzie kierunek południowy.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...